publikacje

Wróć do listy

Podróż moich pradziadków ze wschodu na zachód w 1945 r.

Fragment historii rodzinnej dotyczący przede wszystkim wydarzeń z lat 1944-1947. Zwięzłe, faktograficzne zapiski rozpoczyna wzmianka o ślubie Rozalii Bugiery z Franciszkiem Kozakiem – prababci i pradziadka autorki, następnie zostają ukazane losy rodziny po wcieleniu pradziadka do wojska i przymusowym wysiedleniu w 1945 r. Autorka lakonicznie opisuje m. in.  warunki  podróży na zachód i emocje jej towarzyszące oraz początki nowego życia rodziny prababci na ziemiach odzyskanych.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Losy moich bliskich
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[17] k. luź. : fot. ; 20 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2005
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 7/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XI Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2005. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, zapis w orientacji poziomej na kartkach formatu A4. Duża czcionka, kserokopie/skany dokumentów rosyjskich (pozwolenie na wywóz dzieci, warsztatu stolarskiego, wywóz krowy i zaświadczenie weterynaryjne, ksero mapki). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
polska wieś w czasie II wojny światowej, samotne macierzyństwo, losy przesiedleńców na ziemiach zachodnich,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1928 do 1947
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia