publikacje

Wróć do listy

Pierwszy pacjent

Swoje wspomnienia z pobytu w obozie na Majdanku Autorka przedstawia w formie krótkiego opowiadania. Jego główną bohaterką jest obozowa koleżanka Autorki – Irena. Historia zaczyna się gdy pewnego dnia Irena spotyka jedną z pielęgniarek ze szpitala obozowego. Pielęgniarka ta, okazuje się jej dawną koleżanką. Bohaterka od razu dostała propozycję dołączenia do pracy w szpitalu. Wspomina ona, że na V polu – kobiecym – pielęgniarki nazywano arystokracją, nie tylko dlatego, że pracowały pod dachem i miały lepsze wyżywienie, lecz również z powodu zwolnienia pracownic szpitala z konieczności uczestnictwa w wielogodzinnych apelach.

W dalszej części opowiadania pojawia się opis posiłku – bardzo szczegółowy oraz informacja, że taki wygląd pożywienia w części więźniarek budził obrzydzenie. Mimo wszystko, opisy nie oddają emocji ani Autorki, ani jej bohaterki. Wspomnienia są stonowane, widać, że stara się ona jak najlepiej oddać, czy raczej zrelacjonować otaczającą rzeczywistość. Autorka zdaje się być zdystansowaną do otaczającej rzeczywistości, nie ocenia jej, nie buntuje się, przyjmuje ją jak stan pogody.

Co jakiś czas pojawiają się jednak opisy, z których można wyczytać nienazwane, choć pojawiające się emocje. Poczucie beznadziei swojego położenia, sytuacji opisuje na przykładzie wykonywania bezsensownych prac – jedna grupa kopie rowy, a następnie kolejna te same zasypuje. Autorka wymienia również bezczynność jako jedną z najbardziej dokuczliwych.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
warszawa
Opis fizyczny: 
5 k. : 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-26
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki, relacje, ankiety byłych więźniów.
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia