publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Danieli Wywras

Daniela Wywras skupia się w swoich wspomnieniach na okresie drugiej wojny światowej, opisując niedostatek i głód, którcyh doświadczała również po 1945 r. W trakcie wojny umarła jej matka z powodu gruźlicy, a po kilku miesiącach ojciec ożenił się ponownie z wdową, która miała dwoje dzieci. Rodzina wyjechała na Pomorze. Autorka pisze, że macocha źle ją traktowała, jako dziecko była zaniedbana i niedożywiona. Wywras opisuje przede wszystkim własne cierpienie i głębokie poczucie osamotnienia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Jelenie (powiat ostrzeszowski)
Opis fizyczny: 
13 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Danieli Wywras został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Wywras nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
relacja z macochą, czasy wojenne i powojenne, bieda, ubóstwo, głód, niedożywienie, śmierć matki, poczucie osamotnienia w rodzinie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia