publikacje

Wróć do listy

Pamiętniejsze dnie życia mego

Pamiętnik jest poprzedzony cytatem z A. Elsner – „charakterystyka Celinki” jako dziecka (ze wspomnień wynika, że była to nauczycielka w domu Treterów).

W 1843 roku autorka udała się na trzyletnią edukację do Lwowa. Opisuje środowisko lwowskich przyjaciół i rodzin zaprzyjaźnionych z Treterami. Byli to Julian i Marian Koziccy, pani Augustynowicz z córką Stefanią z „wyzywającemi oczyma” i in. Najbardziej lubiła lekcje rysunku. Patriotyzm młodej dziewczyny podsycany był materiałem omawianym na lekcjach historii. Pisze wiele o kontaktach z przyjaciółkami, balach. We Lwowie chciała z innymi dziewczętami założyć stowarzyszenie młodych dziewic, mające na celu ćwiczenie sił fizycznych. Szybko towarzystwo się rozproszyło po wypadku jednej z dziewcząt. O młodzieńczych miłościach i adoratorach wspomina często – jako stała bywalczyni lwowskich bali – ale przez długi czas odrzucała te zaloty, nie dbała też o wygląd zewnętrzny, któremu daleko było, wedle słów autorki, do urody Wenery Medycejskiej. Wakacje spędzała w rodzinnej  Łoni na zabawach. Krótka wzmianka o wydarzeniach 1846 roku – kilka tygodni w lwowskim więzieniu spędził Konstanty, a Hilary – podczas ucieczki przed powstańcami krakowskimi – został złapany na granicy węgierskiej. Na skutek tych wydarzeń ustały na dwa lata bale we Lwowie, „dwa lata żałobą okryła się Galicja”. Treść pamiętnika kończy wyjazd do Łoni w maju 1846 roku.

Autorka w treści nadmienia o wspomnieniach swojej siostry Wiktorii.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lwów [?]
Opis fizyczny: 
21 x 17 cm; k. 14
Postać: 
kartki w okładkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1846
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
274/223
Uwagi: 
Data powstania przybliżona. Czarny atrament, czystopis, ładny charakter pisma, numeracja autorska do s. 9, łącznie 14 kart zapisanych obustronnie w papierowej okładce; brak numeracji kart. W środku znajduje się bilet wstępu na Wystawę Światową w Paryżu w 1867 roku.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1843 do 1846
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia