publikacje

Wróć do listy

Pamięcią sięgam dziecięcych lat

Nostalgiczne, utrzymane w patetycznym tonie, luźne refleksje Magdaleny Trybuły, dotyczące stron rodzinnych i wojennych dziejów ojczyzny. Autorka odnosi się do osobistych doświadczeń i przeżyć: wysiedlenia w 1946 r. i osiedlenia się swojej rodziny w Bystrzycy Kłodzkiej, często formułując wnioski natury ogólnej i próbując pisać z szerszej niż jednostkowa perspektywy.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
„Pamięcią sięgam dziecięcych lat […]”
Opis fizyczny: 
k. 85–88; 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu. Przekreślona foliacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny (długopis, czarny tusz). Kartki w kratkę, spięte metalową zszywką. Na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, czarny tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
przymusowe przesiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia