publikacje

Wróć do listy

Oto jest moje pole bitwy

Wspomnienia Krystyny Raczyńskiej nadesłane na konkurs dotyczący powodzi z 1997 r., zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”.  Autorka rozpoczyna precyzyjnym opisem wczesnego ranka, kiedy woda wlała się na ulice Opola – m. in. wymieniając poszczególne obszary miasta stopniowo zalewane przez czterometrową falę powodziową. Następnie wraca do dni poprzedzających powódź – opisuje nastroje mieszkańców, kolejne komunikaty powodziowe, zdecydowane działania jednych, wahanie i niedowierzanie większości. Autorka – mieszkanka parteru w bloku wspomina, że dopiero energia ewakuacyjna 16-letniego syna pobudziła ją samą do działania („jego determinacja udzieliła się i  mnie, i pomyślałam, że może warto popanikować, zwłaszcza że w czwartek [była środa – EKB],  a najdalej w piątek wyjeżdżam przecież z młodszym synem na planowane od trzech lat wakacje nad morze. Co będzie jeśli woda zaleje ulice na tyle, że nie będziemy mogli się wydostać z  Zadodrza?”.  Wciąż jednak bardziej jest skłonna odrzucić realność zapowiadanej katastrofy, ze zdziwieniem i zaciekawieniem obserwuje nagle zmienione, niezwykle ożywione miasto.

Wspomnienia są w istocie świetnym, reporterskim opisem przeżyć autorki z powodzi tysiąclecia. Dowcipnie, obrazowo, z dystansem i umiejętnością uchwycenia różnych punktów widzenia autorka przedstawia losy swoje oraz mieszkanek i mieszkańców Opola z lipcowej powodzi. Zapiski ukazują nie tylko sam kataklizm, lecz również dni poprzedzające kulminacyjną falę. Będąc bezpośrednią – i niewątpliwie utalentowaną literacko – uczestniczką opisywanych zdarzeń Raczyńska wiernie i  żywo oddaje emocje towarzyszące tamtym chwilom.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Opole
Opis fizyczny: 
[14] k. luź ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1997
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 46/98
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia pisane na konkurs dot. powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.
Uwagi: 
Kserokopia wydruku komputerowego o charakterze czystopisu. Zapis jednostronny. Wspomnienia są częścią zbioru obejmującego siedem konkursowych prac nadesłanych na konkurs „Powódź” - konkurs na fotografię, reportaż, artykuł i wspomnienie z lipcowej powodzi 1997 r., organizowany przez ZNiO, red. Miesięcznika „Odra” oraz Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
powódź stulecia, powódź tysiąclecia, postawy ludzkie w obliczu zagrożenia, zniszczenia powodziowe, relacje sąsiedzkie, kataklizm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1997
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia