publikacje

Wróć do listy

Oświadczenie Katarzyny Ograbek

Autorka opowiada o zbrodniach ukraińskich dokonanych na jej rodzinie i sąsiadach.

Urodziła się w 1922 roku we wsi Osiny, gm. Mirzec, pow. Iłża. W 1937 r. wraz całą rodziną przeprowadziła się do Głęboczycy, gm.  Werba, woj. wołyńskie.

Wydarzenia, które opisuje, miały miejsce w nocy z 28 na 29 sierpnia 1943 r. W oddali słychać było rżenie koni i strzały. Katarzyna i jej mąż schronili się w oborze na strychu. Jej rodzice oraz 11-letnia siostra i 8-letni brat zostali w domu. Nad ranem usłyszała hałas na podwórzu i krzyki jej rodziny. Po kilkunastu minutach zapadła cisza. Autorka wyszła na dwór zobaczyć, co się dzieje. Na sąsiednim podwórku zobaczyła Ukraińców mordujących sąsiadów (sąsiadowi obcięli głowę, a dziecko roztrzaskali o słup). Gdy weszła do domu, zobaczyła zalane krwią ciała rodziców. Z drugiego pokoju słychać było jęki siostry. Katarzyna uciekła, by opowiedzieć mężowi, co się stało. Ze strychu obserwowali dalszy rozwój wypadków. Wśród napastników rozpoznała swego sąsiada, Wołodię Tarasiuka. Ukraińcy wykopali dół pod progiem ich domu i wrzucili tam ciała rodziców oraz brata Katarzyny. Potem zauważyli jej siostrę i kazali jej położyć się w dole. Gdy dziewczynka nie chciała tego zrobić, jeden z bandytów uderzył ją łopatą tak, że wpadła do dołu. Zakopali ją żywcem z reszta ciał.

Następnego dnia Ukraińcy wrócili do wsi, by zrabować wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Katarzyna z mężem uciekli w nocy. Ukrywali się w grobowcu na cmentarzu, a potem przedostali się do Maciejowa i dalej do Chełma. Złapali ich Niemcy i wysłali do łagru w Hańsku. Stamtąd pomógł im uciec PCK, po czym udali się do Osin, rodzinnej miejscowości Katarzyny, gdzie pozostali do końca wojny.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Aleksandrów Łódzki
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/2451/4
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję "Archiwum kobiet".
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
15 maj 1995
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne