publikacje

Wróć do listy

Oświadczenie Bronisławy Kickiej

Autorka opowiada o masowych mordach ukraińskich dokonanych 29. sierpnia 1943 r. w Głęboczycy i okolicznych wsiach. Mieszkała z rodziną w kolonii Myszyno, gm. Olesk, gdzie kupili ziemię od dziedzica, Adama Podlewskiego i założyli gospodarstwo.

Pierwsze incydenty z ludnością ukraińską zdarzały się już przed wojną, pomiędzy młodzieżą na zabawach. Z chwilą wejścia Niemców bardzo się nasiliły i stawały się coraz ostrzejsze. Niemcy rekrutowali wśród ukraińskiej młodzieży chętnych do policji. Polacy nie chcieli się angażować. Wiosną 1943 r. zmobilizowana policja ukraińska, służąca Niemcom, uciekła do lasu. Od tego momentu nastąpiły represje wobec ludności polskiej w okolicznych wsiach. Po nocach odbywały się aresztowania osób, które potem już nie wracały. Były znajdowane zamordowane w lesie, wśród nich brat autorki, Stanisław Sobieraj.

Najtragiczniejszy był 29. Sierpnia, kiedy o świcie wymordowano wieś Głęboczyca. Również z okolicznych wsi dochodziły wieści o masowych mordach, m. in. We wsi Słowikówka, Grabina. Mordów dokonywały bandy UPA przy pomocy cywilnej ludności ukraińskiej. Autorka z rodziną i innymi uciekającymi schronili się w lesie, potem dostali się do Maciejówki, skąd przy pomocy Niemców zostali przewiezieni pociągiem towarowym do Chełma. Stamtąd Czerwony Krzyż rozsyłał ich do różnych miejscowości. Rodzina autorki trafiła do Kamiennej Góry, gdzie pozostała do końca wojny. Po wyzwoleniu wyjechali na Ziemie Zachodnie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Węglewo, poczta Wińsko
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/2451/11
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję bazy "Archiwum kobiet".
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
12 maj 1995
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne