publikacje

Wróć do listy

Niedzielne niespodzianki mojego ojca

Wbrew tytułowi wspomnienia Romualdy Winkiel nie są poświęcone jej ojcu, a jej samej – rodzice autorki pojawiają się okazjonalnie, a sam tytuł wziął się od ledwo zasygnalizowanych w tekście niedzielnych spacerów z ojcem, które w dorosłym życiu przekształciły się w pasję pamiętnikarki. Maszynopis, przygotowany na konkurs poświęcony poznańskiej dzielnicy Łazarz, zaczyna się zatem od obszernego opisu dzieciństwa, spędzonego w pobliżu Parku Wilsona. Winkiel wspomina m.in. początki swej edukacji, jak i pierwsze randki, na które chodziła w przededniu II wojny światowej. Więcej niż o rodzinie pisze o przedwojennym Poznaniu. Nie tylko o Łazarzu, rodzinnej dzielnicy, ale o całym mieście. Wydaje się zresztą, że dużo więcej jest tu wiadomości o pl. Wolności czy Starym Rynku i spędzanym tam wolnym czasie, spotkaniach z koleżankami, randkach, grach i zabawach niż o właściwym temacie opowieści. Pomimo aury nostalgii, którą okryte są wspomnienia, przebijają w nich miejscami krytyczne wypowiedzi na temat Poznania w okresie międzywojennym; nie wypowiedziane wprost, ale sugerujące twierdzenie, że w PRL-u byt ludzi się poprawił: „Chciałabym […] wspomnieć bodajże o roku 1936, kiedy to zredukowano racje żywnościowe bezrobotnym, a oni wyrazili swoje niezadowolenie w odpowiedzi na takie potraktowanie ich wybiciem szyb w oknach wystawowych i tramwajowych właśnie tu, na placu Wolności. O tym incydencie, wywołanym przez zdeterminowanych ludzi, którym nędza dopiekła do żywego, słyszałam w warsztacie ojca – opowiadali klienci, wymiana zdań na temat tych przykrych wydarzeń między klientami a ojcem była na tyle głośna, że zwróciła moją uwagę, tym bardziej że jak usłyszałam, incydent z bezrobotnymi zlikwidowała policja. Były to nader przykre sprawy. Nie chcę ich rozwijać i komentować, ale nie sposób nie nadmienić przy tej okazji, w jak paskudnych warunkach bezrobotni mieszkali i żyli” (k. 23r–24r).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
88 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2685
Uwagi: 
Nieliczne poprawki czarnym długopisem. Do maszynopisu dołączone zdjęcia autorki i jej przyjaciółki, Kunegundy Sitko (Ireny Warzechy), zdjęcia szkolne i z Klubu Pamiętnikarzy Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (opisane); maszynopis wystąpienia Kunegundy Sitko na wernisażu wystawy fotograficznej Kazimierza Rafalika; informacje o Klubie Pamiętnikarzy; wspomnienie o Kunegundzie Sitko.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
dwudziestolecie międzywojenne, stosunki społeczne, II wojna światowa, działalność społeczna, rodzina, pamiętnikarstwo, bezrobocie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1925 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia