publikacje

Wróć do listy

Mój pamiętnik mojego przeżycia

Helena Haręza opisuje losy swojej rodziny.

Autorka mieszka na Podbeskidziu, w dużej wsi Rycerka Górna, w dawnym województwie bielsko-bialskim. Opowiada o powstaniu wsi i dziejach okolicznych miejscowości. Nawiązuje do dzisiejszych czasów, pisząc, że dużo młodych emigruje. Wieś była pod zaborem austriackim. Ojciec został wcielony do wojska austriackiego i walczył na froncie włoskim. Według jego przekazu w tym samym czasie Adolf Hitler był w drugiej kompanii w tym samym batalionie w stopniu kaprala. Dalej autorka pisze o planie Hitlera podboju Europy, o pakcie Ribbentrop–Mołotow.

W czasie okupacji niemieckiej cała jej rodzina została wysiedlona. Helena, jako najstarsza z rodzeństwa (9 lat), musiała pracować u Niemca w gospodarstwie rolnym. Za małe przewinienie można było trafić do Oświęcimia. Gdy się zbliżał front, pojawiła się partyzantka. Było to niebezpieczne dla ludności miejscowej. Partyzanci przychodzili do domów po żywność, czasem napadali na niemieckie gospodarstwa. Wtedy Niemcy organizowali obławy ze strzelaniną. Pewnego dnia Helena była sama w domu, kiedy pojawił się jeden z partyzantów i poprosił o coś do jedzenia. Dziewczyna bardzo się bała, bo niedaleko znajdowała się placówka niemiecka, ale nakarmiła go. A był to porucznik Stanisław Kopik. Autorka wspomina także o walce pomiędzy partyzantami i pozostałymi niemieckimi osiedleńcami uciekającymi przed Armią Czerwoną.

Po odejściu Niemców ludzie zaczęli wracać do własnych domów i pomału się dorabiać. Autorka opisuje swoją wieś aktualnie. Obecnie ma sześćdziesiąt lat i jest na rencie, wcześniej prowadziła gospodarstwo rolne.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Rycerka Górna, woj. Bielsko-Biała
Opis fizyczny: 
4 s. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/2299
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
okupacja niemiecka, rodzina, wieś, zabór austriacki, wysiedlenia ludności, partyzanci,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1935
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia