publikacje

Wróć do listy

Mój pamiętnik mojego przeżycia

Helena Haręza opisuje losy swojej rodziny.

Autorka mieszka na Podbeskidziu, we wsi Rycerka Górna. Jest to duża wieś w dawnym województwie bielsko-bialskim. Autorka w dosyć naiwny sposób opowiada o powstaniu wsi i dziejach okolicznych miejscowości. Nawiązuje do dzisiejszych czasów, że dużo młodych emigruje.

Wieś była pod zaborem austriackim. Ojciec został wcielony do wojska austriackiego i walczył na froncie włoskim. W tym samym czasie Adolf Hitler, według przekazu ojca, był w drugiej kompanii w tym samym batalionie w stopniu kaprala. Dalej autorka pisze o planie Hitlera podboju Europy, o pakcie Ribbentrop-Mołotow.

W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina została wysiedlona. Helena, jako najstarsza z rodzeństwa (9 lat), musiała pracować u Niemca w gospodarstwie rolnym. Za małe przewinienie można było trafić do Oświęcimia. Gdy się zbliżał front, pojawiła się partyzantka. To było bardzo niebezpieczne dla ludności miejscowej. Partyzanci przychodzili do domów po żywność, czasem napadali na niemieckie gospodarstwa. Wtedy Niemcy organizowali obławy ze strzelaniną. Pewnego dnia Helena była sama w domu, kiedy przyszedł jeden z partyzantów i poprosił o coś do jedzenia. Dziewczyna, bardzo się bała, bo niedaleko był placówka niemiecka, ale nakarmiła go. A był to komendant „Kopik”. Autorka wspomina także o walce pomiędzy partyzantami i resztkami niemieckich osiedleńców, uciekającymi przed Armia Czerwona.

Po odejściu Niemców ludzie zaczęli wracać do swoich domów i pomału się dorabiać. Autorka opisuje swoją wieś aktualnie. Obecnie ma 60 lat i jest na rencie, wcześniej prowadziła gospodarstwo rolne.

Słowa kluczowe: dzieje rodziny, okupacja niemiecka

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Rycerka Górna, woj. Bielsko-Biała
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/2299
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia