publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 23.03.1836

Hoffmanowa pisze, jej list będzie krótki, ponieważ musi się zajmować mężem, który zachował na coś w rodzaju zapalenia płuc, a zastosowane leczenie nie przyniosło rezultatu. Wyszedł wczoraj do pracy, a dziś znowu czuje się gorzej. Sądzi, że do złego stanu zdrowia doprowadziły go zmartwienia związane z zarabianiem na życie, zwłaszcza po sprawie Jelskiego (bankructwo banku Ludwika Jelskiego). Autorka zastanawia się, czy nie będzie konieczne porzucenie miejskiego życia i przenosiny do miejsca, w którym jest świeże powietrze. 

Hoffmanowa porusza w liście temat ciąży adresatki, ale nie do końca jasno z tego wynika, czy została ona potwierdzona. Autorka listu pisze o nadziejach, można zatem sądzić, że na razie to tylko przypuszczenia. Dodaje, że „jeżeli tak jest, to będzie dobrze”. Prosi Szyrmową żeby o siebie dbała, zwłaszcza w tym okresie ciąży, w którym ostatnio poroniła.

W dalszej części listu Hoffmanowa informuje adresatkę, że zakupiła dla niej sześć chusteczek batystowych. Zdaje sprawę z dokonanych zakupów, dosyć dokładnie je opisując. Pisze również, że jej mąż przesyła wzory rysunków dla swojej córki chrzestnej (z listu wynika, że była to Czesława). Dodaje, że gdyby Szyrmowie mieszkali w Paryżu, ich córki miałyby w Hoffmanie nauczyciela malarstwa i rysunku. Stwierdza, że jej mąż uczynił duże postępy w tym kierunku i mógłby na tym zarabiać pieniądze, ale nie w Paryżu, w którym talentów malarskich jest aż nadto.

Autorka pisze, że przesyła ten list przez pana Platera, który wybiera się na kilka tygodni do Anglii.

Współautorzy: 
Inny tytuł: 
List 42. z 23 marca 1836 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
3 s.; k. 57-58
Postać: 
składka pojedyncza
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1836
Stan zachowania: 
dobry; dziura w papierze, mały fragment nie do odczytania (słowo)
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
23 mrz. 1836
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Zdrowie; problemy finansowe; ciąża; sprawy praktyczne.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1836
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list