publikacje

Wróć do listy

Guzik

Tekst opowiada o seansie znanego warszawskiego medium, pewnego rymarza o nazwisku Guzik. Zawiera liczne dygresje – opisy miasta, osób, pewnych zdarzeń. Rodzina autorki o dokonaniach Guzika dowiadywała się od felczera ze św. Rocha, pana Hippe. Gdy wieści o medium dotarły do ojca, ten postanowił go zaprosić na wieczór.

Seans odbył się w 1921 r. w mieszkaniu rodziców autorki, które mieściło się w kamienicy na rogu pl. Saskiego i ul. Królewskiej. W tekście znajdujemy opisy zarówno gabinetu, w którym odbył się seans, jak i okolicy domu (w tym czasie na pl. Saskim miała miejsce rozbiórka soboru). Jest tu także opis życia ulicy Królewskiej, a było to miejsce bardzo ruchliwe i hałaśliwe w tych czasach (tramwaje, samochody, dorożki, gazeciarze). Opisane są także przygotowania do seansu.

Oprócz rodziny (ojciec, matka, trzy córki w wieku 14-17 lat, dziadek) w wieczorze uczestniczyli także rejent Rzepecki (staruszek) i pan Jasiński (przyjaciel rodziny, kpiarz i niedowiarek). Młodszy brat nie brał udziału w seansie. Służące podsłuchiwały pod drzwiami. Autorka opisuje poszczególne osoby i ich ubiór, szczególnie dużo miejsca poświęca dziadkowi, „wykwintnemu” panu w starszym wieku.

Po kolacji wszyscy przeszli do gabinetu, gdzie był przygotowany stół, przy którym wszyscy zasiedli. Wzięli się za ręce i położyli je na stole. Wyłączono światło, zapanowała kompletna ciemność i cisza, które po chwili zostały zmącone dwukrotnie. Najpierw przyjściem niespodziewanych gości, państwa Rzepeckich, którzy również dołączyli do uczestników tego niecodziennego wydarzenia. Zaraz potem seans zakłócił ich pies, Mars, który właśnie wrócił z miasta (miał zwyczaj po obiedzie włóczyć się po ulicach, by wrócić do domu dopiero na noc). Gdy wreszcie znowu zapanował spokój, nad głową ojca pojawiły się iskry. Ojciec powiedział, że ktoś go pocałował, uznał, że to jego zmarła matka. Obecni usłyszeli odgłos przesuwania ciężkiego tapczanu, stojącego tuż przy stole. W tym momencie zaciekawiona służąca otworzyła drzwi wpuszczając światło do gabinetu, a książki leżące koło tapczanu przeleciały nad głowami siedzących i uderzyły z impetem w drzwi, zamykając je. Czekali jeszcze dłuższą chwilę, ale nic więcej już się nie wydarzyło.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia o seansie słynnego niegdyś medium.
Miejsce powstania: 
Puck
Opis fizyczny: 
mps., 6 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1961
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
164
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia