publikacje

Wróć do listy

Elektrycy

Autorka opowiada o lecie 1942 roku. Miała wtedy 14 lat i mieszkała z rodziną w mieście Korzec na Kresach Wschodnich (Wołyń). Jej starszy brat, Rysiek, wpadł na pomysł krótkiego wyjazdu do Warszawy, co wymagało odpowiednich przepustek. Wiosną w miasteczku pojawiła się grupka mężczyzn, z którymi zawarł znajomość i liczył na ich pomoc. Byli to elektromonterzy, którzy zakładali telefony: Polacy, w różnym wieku, w większości pochodzący z Generalnej Guberni, niektórzy z Warszawy. Autorka szczegółowo opisuje tę grupę, a także przebieg znajomości i moment, w którym się domyśliła, że jest to grupa konspiracyjna.

Wkrótce po spotkaniu grupy, w którym uczestniczył jej brat, a także ksiądz Stanisław Halagera, brat ponownie wspomniał o wyjeździe do Warszawy, który planował na koniec września. Autorka kończy relację reflekcją, że nikt z nich nie przeczuwał wtedy zbliżających się straszliwych wydarzeń, które miały miejsce jesienią. Od połowy sierpnia zaczęła się zagłada Żydów z miejscowego getta, a tuż po niej, jak się wyraża, ujawnił się bezwzględny nacjonalizm ukraiński i nastąpiły pierwsze ataki banderowców.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
6 s.; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/3542
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
lato 1942 w Korcu na Kresach Wschodnich, działalność konspiracyjna, zagłada getta w Korcach, nacjonalizm ukraiński, banderowcy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1942
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia