publikacje

Wróć do listy

Dziennik Stanisławy Teisseyre

Ważnym wątkiem dziennika jest relacja natury erotycznej Stanisławy Teisseyre ze Stefanem Wszelaczyńskim, w tamtym okresie kreowana przez autorkę na kartach dziennika. Teisseyre wyznaje, że mężczyzna był amantem, który miał się w niej zakochać, tymaczasem to ona się w nim zakochała [niewykluczone, że łączyło ich coś w 1894]. Bywała w domu Stefana i jego żony Marysi - charakteryzuje jego zachowanie następująco: tulił żonę "on tak pieścić ślicznie umie", ale badawczo patrzył na Stanisławę - spiekła rumieniec z zazdrości, jego oczy migotały. Podobne opisy pojawiją się kilkakrotnie. Dają obraz jakieś trójkąta, ale bez wątpienia ten "trójkąt" jest projekcją diarystki, która chciałaby znaleźć się na miejscu żony Stefana. Autorka ujawnia swoje stany emocjonalne związane z tym uczuciem: "tyle razy spłakiwała się" - obiecał. że przyjdzie, a potem nie mógł oraz wspomina, jednego razu był taki "jak to ongi bywaliśmy ze sobą przed laty." Po śmierci żony Stefana nie pojawia się napięcie erotyczne w relacjach związanych z nim].

Przedstawia szczegóły swoichj relacji z innymi mężczyznami, których spotyka przy różnych okazjach towarzyskich i z którymi flirtuje. Jeden z nich, Staś Przyłuski, adorował ją na balu, podczas innej okacji towarzyskiej ciągle na nią patrzył, a ona na niego. Przyznaje, że Przyłuski jej się podoba. Rozpoczęła nawet nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, by "mi Stasia na męża dała."

Autorka omawia życie towarzyskie Tarnopola: spotkania ze znajomymi, składanie i oddawanie wizyt, obiady, imieniny, bale, śluby. Zapiski zawierają rozwlekłe opowieści o zachowaniu niektórych osób, cytaty ich wypowiedzi, riposty autorki. Pojawiają się uwagi typu: "Mroczkowska nie oddaje wizyt" lub "Powiedziałam jej, że jej kapelusz niestosowny do tej sukni." Wymienione są m. in nazwiska: Morawscy, Terlecki, Staniewiczowa, Izabela Konopacka, Helena Cieńska, Żygulska, Zadurowiczowie, Malczewscy. Znajduje się szczegółowy opis pogrzebu Maryńci [żony Stefana Wszelaczyńskiego]. Diarystka relacjonuje wyjazd na święta wielkanocne w 1897 do rodziny we Lwoie; spotkanie ze Stasiem, Julkiem [bracia],  wujkiem Tymonem.  

Sporadycznie odnortowuje uwagi natury obyczajowej cytując znajomą: według Janickiej to coś barbarzyńskiego, że Stefan i Marynia razem sypiają; małżeństwo zawsze rozdziela się, kiedy żona chora.

Często notuje swoje sny, których treść zazwyczaj dotyczy członków rodziny - babci, matki, rodzeństwa, niekiedy znajomych. Akcja jednego z nich dzieje się na balu. Karol Malczewski "trzymał węża, który pchał głowę ku mnie, był duży; kilka wężów w różne strony pchał, a wszystkie głowy ku mnie."

Jest jedna wzmianka o pracy, jaką autorka wykonywała - "Urbańska jako dyrektorka zawróciła mi uczennicę."

Na koniec diarystka portretuje ok. 52 znajomych; niekiedy są to informacje o ich zachowaniu w sytuacjach towarzyskich  - niektóre opisy są obszerne, w innych przypadkach są tylko wzmianki: n.p Roguska "zawsze serdeczna, dobra." [Staniewiczowa, Koźmińska, Apolonia Morawska].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Tarnopol, [Lwów]
Opis fizyczny: 
k.207, 20 x12 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
zasób jest dostępny
Data powstania: 
1899
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
I 10208
Uwagi: 
Jest to gruby zeszyt oprawiony bardzo elegancko w wytłaczaną ciemnobrązową skórę z metalową klamerką do zapinania. Papier szarawy; Podkreślenie i liczne przekreślenia; na kartach 12-166 znajdują się przekreślenia przez całą stronę w innym kolorze część niebieskim, część czerwonym atramentem, a kilka ołówkiem; dołączone są wiersze (m.in. Marii Konopnickiej, Janiny Suchockiej/Lachockiej/Luchockiej), list od Stefana Wszelaczyńskiego i jego wizytówka
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
20 mrz. 1899
Główne tematy: 
1. Życie towarzyskie Tarnopola pod koniec XIX wieku 2. Miłość niespełniona
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1897 do 1899
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste