publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 21.04.2003-14.12.2005

Dziennik prowadzony w Warszawie od 21.04.2003 do 14.12.2005. Dziennik obejmuje okres od przeprowadzki do własnego mieszkania poprzez ciążę i poród po opiekę nad noworodkiem. Pierwszy wpis dotyczy żalu nad rzeczami zagubionymi w ciągu ostatnich lat, których brakuje w nowym domu – są to książki, ale i „błękitny dziennik”, jak go nazywa autorka. Dziennik, z początku prowadzony dość regularnie, w końcu jakby „zamiera” – wpisy są coraz rzadsze, nawet raz na kilka miesięcy. Mimo to okres ten w porównaniu do poprzednich dzienników wydaje się bardziej radosny dla autorki, o czym świadczą sfabularyzowane notatki dotyczące wydarzeń zewnętrznych, a także sama ich treść. Mimo że autorka zaczyna od refleksji nad zaniechaniem pisania dziennika jako wycofaniem w rodzaj wewnętrznej śmierci, milczenia, obojętności, odmawiania samej sobie prawa do (przyjemności) autoekspresji i mimo że wiele miejsca poświęca w czasie ciąży i w pierwszych miesiącach macierzyństwa próbie „rozliczenia” się z własną matką (podsumowania bolesnego dla niej charakteru ich relacji, ale i podejmowanych wciąż prób porozumienia czy wyzwolenia się z tej tematyki), wpisy notują podwyższony w stosunku do poprzednich tomów nastrój: na przykład relacje z planów zakupowych mających zaspokoić potrzeby a nawet „zachcianki” autorki (zwykle książki, ubrania, kosmetyki), przypływy czułości wobec córeczki itp. Autorka notuje także przypływ entuzjazmu pod wpływem wykładów prof. Krystyny Kłosińskiej, spotkań z koleżankami-feministkami (na przykład wspólny wyjazd na obchody Sobótki nad Bug). Notuje plany twórcze (związane zwykle z tematem swojej relacji z matką), lekturę innych książek (na przykład „Gnoju” Kuczoka, „Pawia Królowej” Masłowskiej). Tak jak w poprzednich dziennikach, notuje także swoje sny, które zarazem próbuje sama interpretować.
Dość niezwykła jest tematyka zapisków poświęconych medytacji z żywiołami inspirowanych praktyką tybetańską, zwłaszcza pracy z żywiołem ziemi. Autorka na ostatnich kartach stwierdza nawet, że „Rok ziemi rzeczywiście pozwolił mi dojrzeć pod pewnymi względami i pod pewnymi względami złapać grunt pod nogami. Ale ciągle kruche jest to doświadczenie ziemi. Podatne na nieciągłość, lęk o utratę, nicość”. Notuje swój sen o trzęsieniu ziemi po pierwszej medytacji, a potem odnotowuje trzęsienie ziemi, które rzeczywiście miało niedługo potem miejsce w Polsce; w końcu – zupełnie przypadkową – wakacyjną wizytę w Ratułowie na Podhalu, które okazało się być epicentrum owego trzęsienia, ze znakami zniszczeń na budynkach itp. Jest to jakby „odpowiedź Realnego”, którą autorka pół żartem interpretuje jako „uśmiech Bogini”, „znak” związany z jej wcześniejszą nieufnością wobec żywiołu ziemi.  
 

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
[60] k.: 13 cm na 9 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Wyłącznie do celów badawczych po rozmowie z autorką i na zasadach z nią ustalonych
Data powstania: 
Od 2003 do 2005
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Dziennik prowadzony w w wybranym do tego celu zeszycie 90-kartkowym o twardych grafitowych okładkach (z "okienkiem" ukazującym widok na ozdobny obrazek na przodzie) stopniowo przechodzi w notatnik. Z przodu zeszytu zapiski dzienne zaczynają się przenikać z z notatkami wykładów prof. Marii Janion z cyklu "Romantyzm i egzystencja" wygłaszanych w SNS przy IFiS PAN (pierwszy wykład na karcie 8) i coraz częściej tam prowadzonymi zapiskami codziennymi (notatki z lektur, plany zakupów, wydatki świąteczne, dane teleadresowe). Od końca prowadzone są notatki z wykładów: także z cyklu "Romantyzm i egzystencja" oraz Krzysztofa Michalskiego i Agaty Bielik-Robson (20 kart). Zapiski prowadzone czytelnym pismem, długopisem w różnych kolorach (granatowy, czarny, błękitny, zielony, czerwony), czasem cienkopisem (czarny). Dziennik praktycznie przechodzi w notatki, choć ostatni wpis typu dziennikowego mieści się na karcie 58. Po karcie 60 dziesięć kolejnych jest pustych, aż do "spotkania" z notatkami prowadzonymi od tyłu. Okładka uszkodzona [ozdobny środek widoczny w "okienku" wygryziony przez papużkę].
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
21 kw. 2003
Główne tematy: 
poszukiwanie tożsamości, emocje, depresja i próby wyjścia z niej, matrofobia i próba jej przezwycieżenia, feminizm, ciąża, poród, macierzyństwo, notatki z wykładów Marii Janion, medytacja żywiołów - ziemia, trzęsienie ziemi w Polsce
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1971 do 2005
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: