publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 12.1939–1.1940

Ważnym wątkiem notatek stają się problemy finansowe: po świętach skończyły się autorce i jej mężowi pieniądze; wyraża ubolewanie, że musi stać w długiej kolejce w lombardzie, żeby wykupić zastawiony przedmiot. Przy tej okazji zauważa, że ci, którzy zajęli się handlem bardzo się bogacą. Z państwem T. [autorka często używa inicjałów i zdrobnień wspominając znajomych] dzielą mieszkanie i koszty: przez tydzień gotuje jedna z pań, później druga; od czasu  do czasu robią skomplikowane obrachunki Samotyhowa wzdycha, że zajmuje jej to dużo czasu, który chciałaby przeznaczyć na studia, czytanie lub muzykowanie - informuje, że grać nie może, bo w pokoju, w którym stoi pianino, jest bardzo zimno. Maluje obraz świata zupełnie nie przystającego do okupacyjnej rzeczywistości - kawiarni Lardelli, gdzie wśród drzewek pomarańczowych i palm wysłuchała koncertu - w programie Beethoven i Schubert.

Dzieli się swoimi emocjami, których doznaje słuchając muzyki Chopina - myśli o Polsce, że to kraj krzywdy niezmierzonej, bezgranicznej. Często pojawia się motyw "nieznanego kraju" - "dziwności i nowości dobrze znanej i bliskiej Warszawy," bo wszystko jest teraz inne, widziane  z innej strony. Próbuje wyrazić w słowach niepokój o brata, zupełnie odciętego od dawnych znajomych i Milę [Emilia Waryńska - przyjaciółka], od której nie ma wiadomości - oboje przebywają na terenach zajętych przez Rosjan; 31 grudnia o północy składa życzenia nieobecnym Mili i Jankowi.

Diarystka referuje niekiedy jak mija jej dzień: zatrudniają ją zajęcia i zabiegi "około prostych spraw powszedniego bytu" - gotowanie, sprzątanie, zdobywanie żywności i pieniędzy. Przyjmuje wizyty: p. Ryta, p. Zofia Grz.,  p. M, Bina. Chodzi do bibloteki studiować włoskie malarstwo. Wśród codziennych problemów  jako wyjątkowo dotkliwy odnotowuje brak węgla oraz jego wysoką cenę - mroźny styczeń sprawił, że  w stołowym jest 1 stopień. 

Wrażliwa na piękno przyrody zauroczona widokiem zaśnieżonej uliczki odnotowuje, że to piękno jest jak pociecha. 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Dziennik "faktów" dla odczytania Mili i Jankowi, t. 4 "Nieznany kraj", grudzień 1939 - styczeń 1940
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k.30, 20cmx16cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1940
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 11007
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Atrament niebieski, papier pierwotnie biały beżowo-brązowy; pojedyncze skreślenia, podkreślenia; dedykacja "Dla przeczytania Mili Waryńskiej [Emilia Waryńska, bliska przyjaciółka] i Janowi Miłkowskiemu"[brat]
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
31 st. 1940
Główne tematy: 
1. Problemy finansowe. 2. Niepokój o bliskich [przebywających za sowiecką granicą]. 3. Potrzeby duchowe intelektualistki. 4. Okupacyjna codzienność.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1940
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: