publikacje

Wróć do listy

"Aryjskie papiery"

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1941-1945.

Autorka rozpoczyna wspomnienie od wejścia wojsk niemieckich do Lwowa w 1941 roku. Swój pobyt w getcie krótko opisuje jako „przeżyliśmy to, co reszta Żydów”.

Zamkniętą dzielnicę żydowską udaje jej się opuścić w trakcie akcji likwidacyjnej w sierpniu 1942 roku. Planuje udać się do dalszej rodziny w Krakowie. Po drodze jednak jest szantażowana przez Polaka. Po przybyciu do Krakowa udaje jej się uzyskać fałszywe dokumenty i udaje się do Swoszowic „na letnisko”. Tam jedna zostaje zdekonspirowana przez wiejskie dzieci, które zaczęły za nią wołać „Żydówka” i sąsiadkę, która pod jej nieobecność odkryła, że syn jest obrzezany. To wszystko skłoniło Autorkę do udania się pieszo do Krakowa (ok. 6 km), lecz i tam nie czuła się bezpiecznie, więc postanowiła wrócić do wsi. W ramach wzbudzenia sympatii w dzieciach, zaczęła z nimi odrabiać lekcje.

Po pewnym czasie zaczął ją nachodzić pewien policjant i szantażować. Autorka wspomina to jako koszmar- nawiedzał ją w nocy, często pijany, czasem przykładał jej broń do skroni. Po pewnym czasie zaczął do niej pisać listy miłosne. Traktowała je jednak jedynie jako dowód jej „aryjskości”, gdyż cały czas obawiała się donosu. Opisuje swoje nerwy związane z coniedzielną koniecznością pójścia do kościoła. Relację kończy informacja o wejściu do wioski Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bytom
Opis fizyczny: 
6 k. : 30 cm. [rkps] + 5 k. : 30 cm [mps]
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2159
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Protokołowała Ida Gliksztajn. Rękopis zawiera rysunki z plam atramentu.
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja