publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o ojcu, Bolesławie Tyńskim

Spisane notarialnie wspomnienie Bożeny Czarneckiej o jej ojcu, Bolesławie Tyńskim, urodzonym w 1906 r., który m. in. był jednym z najmłodszych biorących czynny udział w walkach o Lwów, gdyż mając zaledwie 13 lat wstąpił w szeregi Orląt Lwowskich. Autorka przybliża postać ojca, przytaczając przede wszystkim fakty z jego działalności narodowej i konspiracyjnej - brak natomiast osobistych wspomnień z życia rodzinnego, ukazujących Tyńskiego jako ojca, nie działacza. Głównym wątkiem jest aresztowanie ojca w 1940 r., kiedy autorka widziała go ostatni raz okres przetrzymywania we lwowskim więzieniu aż do wejścia wojsk niemieckich w 1941 r. Czarnecka opisuje okoliczności aresztowania Tyńskiego, trwające śledztwo, niepewność oczekiwania na uwolnienie ojca i w końcu wiadomość o jego śmierci.  Czarnecka świadomie nie podaje w swoim wspomnieniu zbyt wielu dat, nazwisk czy adresów. Taką sytuację tłumaczy z jednej strony wyuczonym ich niezapamiętywaniem, zaś z drugiej, niechęcią matki do udzielania szczegółowych informacji na temat ojca autorki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Jasło
Opis fizyczny: 
13 k., 2 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 77/92
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz).Dokument potwierdzony notarialnie, poza pierwszą stroną, na każdej pieczęć notariusz (czerwona). Na verso ostatniej strony informacje notarialne. karteczka z danymi autorki (pióro, niebieski atrament). Foliacja autorki, kartki zszyte metalowymi zszywkami. Do wspomnień autorki dołączone wspomnienie o Bolesławie Tyńskim autorstwa Czesława Malczewskiego (2 k.), siostrzeńca B. Tyńskiego, również poświadczone notarialnie, z pieczęciami (kolor: fiolet, dwie okrągłe, jedna prostokątna) i podpisem autora na ostatniej karcie.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Czerwiec 26, 1992
Główne tematy: 
walki o Lwów 1918-1919, konspiracja, wejście wojsk radzieckich do Lwowa, aresztowania Polaków, wkroczenie wojsk niemieckich do Lwowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1918 do 1942
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia