publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o ojcu, Bolesławie Tyńskim

Spisane notarialnie wspomnienie Bożeny Czarneckiej o jej ojcu, Bolesławie Tyńskim, urodzonym w 1906 r., który był m.in. jednym z najmłodszych biorących czynny udział w walkach o Lwów – mając zaledwie 13 lat wstąpił w szeregi Orląt Lwowskich. Tyński był działaczem narodowym, brał udział w konspiracji. Czarnecka skupiła się przede wszystkim na faktach z tego zakresu, nie opisując życia rodzinnego. Tyński został aresztowany w 1940 r. (wtedy widzieli się po raz ostatni) i był przetrzymywany we lwowskim więzieniu aż do wejścia wojsk niemieckich w 1941 r. Czarnecka opisała okoliczności aresztowania, śledztwo, niepewność w oczekiwaniu na uwolnienie ojca i w końcu wiadomość o jego śmierci. Autorka świadomie zrezygnowała z podawania zbyt wielu dat, nazwisk czy adresów, tłumacząc to ich celowym niezapamiętywaniem oraz niechęcią matki do udzielania szczegółowych informacji na temat męża.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Jasło
Opis fizyczny: 
13 k., 2 k. ; 30 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 77/92
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Dokument potwierdzony notarialnie, poza pierwszą stroną – na każdej pieczęć notariusza (czerwona). Na odwrocie ostatniej strony informacje notarialne. Karteczka z danymi autorki (pióro, niebieski atrament). Foliacja autorki, kartki zszyte metalowymi zszywkami. Do wspomnień autorki dołączone wspomnienie o Bolesławie Tyńskim autorstwa Czesława Malczewskiego (2 k.), siostrzeńca Tyńskiego, również poświadczone notarialnie, z pieczęciami (fioletowe – dwie okrągłe, jedna prostokątna) i podpisem autora na ostatniej karcie.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
26 cze 1992
Główne tematy: 
walki o Lwów 1918–1919, konspiracja, wejście wojsk radzieckich do Lwowa, aresztowania Polaków, wkroczenie wojsk niemieckich do Lwowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1918 do 1942
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia