publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia nauczycielki z lat 1948-1953

Wspomnienia Władysławy Drobnik dotyczą początków pracy autorki w zawodzie nauczycielki, przypadających na lata 1948-1953. Autorka opisuje m. in.  kolejne miejsca pracy, swoje obowiązki, szczegóły z zakresu organizacji pracy i nauki w szkole (pisze np., że po wspólnym posiłku w klasie, dzieci podchodziły do nauczyciela z własnymi łyżkami po porcję tranu i kawałek solonego chleba), innych nauczycieli czy uczniów. Dokument jest ponadto zapisem zachodzących w szkole zmian, będących efektem umacniania się nowej władzy i wizji nauczania związanych m. in. z wypieraniem religii ze szkół. Panującą atmosferę otwartości i radości stopniowo zastępuje podejrzliwość i nieufność,  zaczynają się też szykany wobec tych, którzy jawnie głoszą swoje przekonania religijne i sprzeciwiali się wprowadzanym zmianom. Wątki religijne często pojawiają się we wspomnieniach Drobnik, zarówno w kontekście jej własnych poglądów oraz przy okazji opowieści o tych, którzy mieli odwagę nie tylko głośno wyrażać, ale i bronić swoich przekonań. Autorka podkreśla znaczenie roli nauczyciela w procesie kształcenia dzieci oraz przedstawia swoje rozumienie misji tego zawodu. Na marginesie wspomnień pojawiają się śladowe informacje odnośnie życia osobistego autorki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Kim właściwie jestem jako nauczyciel
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
90-100 k. luź. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Uwagi: 
Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadusza Gocławskiego 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945-1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?”, konkursowa Duszpasterstwa Nauczycieli w Gdańsku. Maszynopis o charakterze czystopisu. Na pierwszej karcie wspomnień dopisek w przestrzeni międzywierszowej „Wspomnienia nauczycielki z lat 19148-1953” (długopis, niebieski tusz). Luźne karty zebrane spinaczem. Dołączona karteczka z danymi autorki: nazwisko, adres (rękopis, długopis, niebieski tusz). Na pierwszej karcie w pr. Górnym rogu wpisana prawdopodobnie data wpłynięcia dokumentu do archiwum: 19.09.88 r. (rękopis, długopis, czarny tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO)
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
praca nauczycielki, organizacja szkolnictwa po 1945 r., edukacja po 1945 r.,
Zakres chronologiczny: 
Od 1948 do 1953
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia