publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Janiny Grzywniak

Wspomnienia Janiny Grzywniak na temat losów autorki i jej rodziny po II wojnie światowej na podlwowskiej wsi. Autorka opisała m.in.: wysiedlenia polskiej ludności w 1946 r. i przymusową kolektywizację w 1948 r. Jej rodzina nie przesiedliła się wówczas na zachód, ponieważ czekała na powrót brata autorki. W 1957 r. Grzywniak wyjechała z bliskimi do Polski i zamieszkała w Gościęcicach Średnich nieopodal Strzelina (woj. dolnośląskie). Pracowała w Strzelinie, wyszła za mąż.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Gościęcice Średnie
Opis fizyczny: 
6–8 k. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, czarny tusz), nieliczne skreślenia. Zapis dwustronny. Ślady zalania przy brzegu pierwszej karty, nieutrudniające odczytu. Kartka w kratkę. Podpis autorki na końcu pamiętnika. Praca nadesłana na konkurs Fundacji „Krzyżowa” na pamiętniki „repatriantów”, wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
30 cze 1992
Główne tematy: 
losy polskich chłopów na Kresach w czasie i po II wojnie światowej, stosunki polsko-ukraińskie po II wojnie światowej, przymusowe przesiedlenia, wywłaszczanie chłopów w ZSRR po II wojnie światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1958
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia