publikacje

Wróć do listy

W sprawie Faklerowej

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1943-1944.

Wspomnienie rozpoczyna informacja o powodzie przeniesienia się Autorki do obozu w Płaszowie. Spędziła ona w nim niecały rok. Początkowo pracowała w komandzie krawieckim zajmującym się głównie reperacją mundurów żołnierzy niemieckich.

Pod koniec funkcjonowania obozu została oddelegowana do przynoszenia drzewa w miejsce spalania zwłok. Były to ciała rozstrzelanych wcześniej więźniów i więźniarek, które były wykopywane i palone. Postępowano w ten sposób by zatrzeć ślady po zbrodniach.

Autorka wspomina, że drewno służące do palenia pochodziło z rozbieranych już w 1944 roku baraków. Z relacji wynika, że nie była to praca, którą chciała utrzymać. Pojawia się za to informacja, że Autorka wraz z siostrą, poprosiły żonę kierownika warsztatu kuśnierskiego (pojawia się nazwisko), by wstawiła się za nimi u męża. W ten sposób kobiety uzyskały możliwość pracy w innym miejscu.

Relację kończy informacja o tym, że żona kierownika nie miała żadnego wpływu na zachowanie męża, i nawet, jeżeli on zachowywał się w sposób nieodpowiedni do więźniów czy więźniarek, to nie jest to jej odpowiedzialność.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3229
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Laura Eichhorn. Relacja autoryzowana. Relacja najprawdopodobniej miała służyć procesowi kierownika zakładu kuśnierskiego w obozie płaszowskim.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Lipiec 9, 1947
Główne tematy: 
przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, praca przymusowa, spalanie zwłok
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja