publikacje

Wróć do listy

W archiwum miejskim /Jak przyszłam do archiwum miejskiego, co tam zastałam i robiłam/

Praca powstała na podstawie notatek, dzienników i wspomnień Autorki. Była ona pracowniczką Archiwum m. st. Warszawy w latach 1935-1940.

Praca jest pisana w pierwszej osobie, jest niejako wspomnieniem, bardzo osobista. Autorka opisuje dokładnie swoją rozmowę o pracę, przedstawia swoich współpracowników – Eugeniusza Szwankowskiego, Adama Słomczyńskiego i swojego bezpośredniego przełożonego – Adama Wincentego Englerta.

We wspomnieniach pojawia się wiele informacji o sposobie w jaki zbierane są archiwalia. Opisuje też, że w roku 1935 magazyn archiwum stanowiły dwie wielkie sale i mieściło się ono w jednej z oficyn pałacu Jabłonowskich.

Dalej znajduje się obszerny opis dotyczący powstania i działalności Komisji Nazw Ulic przy Wydziale Budownictwa. „Wobec inkorporacji przedmieść powstała wkrótce nowa potrzeba mianowania nienazwanych, przemianowania identycznych, dublujących nazw śródmieścia i przedmieść, skasowania nazw obco, drażniąco brzmiących, narzuconych”.

Do pracy dołączony jest protokół zakupu, w którym możemy przeczytać: „Ze względu na brak akt władz z instytucji miejskich z okresu międzywojennego, wspomniane opracowanie stanowi cenny materiał zastępczy i pozwala na dokładniejsze odtworzenie historii Warszawy i instytucji miejskich w okresie międzywojennym”.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
44 k. + [5] k. : fot., il., : 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
Od 1935 do 1940
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
314
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia