publikacje

Wróć do listy

Szkic wspomnieniowy

Wspomnienia Emilii Chłapowskiej adresowane do ZNiO we Wrocławiu. Autorka na wstępie podkreśla, iż wspomnienia będą niepełne, gdyż z racji wieku pamięć ją zawodzi. Dokument jest krótką acz bogatą historią rodziny autorki – Sczanieckich oraz bliskich od strony męża – Chłapowskich „3 pokolenia w górę”. Sporo miejsca poświęca Chłapowska niezwykłym kobietom, które odegrały ważną rolę w jej życiu: swojej matce chrzestnej (siostrze pradziadka) Emilii Sczanieckiej oraz jej trzem siostrzenicom: Marii, Kladynie (Klaudii) i Sewerynie.

Dokument jest szczegółowym portretem życia autorki: obejmującym zarówno dzieciństwo autorki spędzone z ojcem i bratem, jak i późniejszych lat z okresu małżeństwa Chłapowskiej. Autorka opisuje m. in. swój dom rodzinny, odebraną edukację, pracę i znajomych ojca. Przedstawia majątek Chłapowskich – Bagdad (nazwany tak po sprowadzonym z Mezopotami ogierze), gdzie mieszkała z mężem, np. znaną wówczas hodowlę koni anglo-arabskich, sąsiadów, prace w gospodarstwie, zwyczaje i obyczaje wówczas obowiązujące (m. in. w czasie Wielkanocy). We wspomnieniach autorka tworzy listę działaczy politycznych ze swojej bliższej i dalszej rodziny: m. in. posłów Sejmu w Berlinie, czy dyplomatów. oraz duchownych i inne postaci z szerokich kręgów rodzinnych, które zaistniały w życiu publicznym na przestrzeni lat. Wspomnienia przedstawiają również losy rodziny autorki podczas kolejnych wojen i w okresie międzywojennym, ponadto Chłapowska podkreśla rolę dworu w tym czasie („Na terenie Gen. Guberni dwór odegrał swoją rolę w 100%”).

Wspomnienia mają charakterze raczej faktograficzny, bez zabarwień osobistych. Chłapowska występuje w roli kronikarki historii swojej rodziny, kładąc nacisk na jak najdokładniejsze przedstawienie jej losów.  Spisując i przekazując bogactwo szczegółów, faktów i konkretów, ocala dzieje i losy rodziny przed zapomnieniem. Nie pisze natomiast o sobie, o swoim czynnym udziale nie tylko w powstaniu wielkopolskim, ale i o innych swoich aktywnościach, które są zaledwie wzmiankami na tle pozostałych informacji. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Złotów
Opis fizyczny: 
[1] k., 18 s. luź. ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1967
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 170/81
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu, miejscami trudno czytelny. Zapis obustronny, długopis (niebieski tusz). Paginacja autorki. Autorce zdarza się mylnie wpisać daty roczne – np. zamiast 1863, wpisuje 1963. Papier w kratkę, pożółkły. Wspomnienia kończy lista uroczystości, w których autorka brała udział wraz z mężem. Lista zawiera krótki ich opis, przy niektórych wydarzeniach Chłapowska dodatkowo podaje lokalizację i konkretne daty dzienne (m. in. pokaz koni w Nakle, Wystawa Rolnicza w Wyrzysku).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
czwartek, Grudzień 7, 1967
Główne tematy: 
historia i życie rodzin Chłapowskich i Szczanieckich, ziemiaństwo polskie w zaborze pruskim, I i II wojna światowa, majątek Bagdad, Mieczysław Chłapowski, rola szlachty/arystokracji w życiu społecznym, publicznym i politycznym, życie we dworze
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1863 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia