publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), ok. 29.07.1905

Brak daty listu. Z treści wynika, że autorka pisze go z uzdrowiska w Tartarowie (prawdopodobnie wieś położona na terenach dzisiejszej Ukrainy) jest to odpowiedź na list Ostapa Ortwina z 27 lipca 1905 r. z Reichenhall. List zaczyna się słowami: „Wczoraj natychmiast po otrzymaniu listu telegrafowałam”. Narzeczony zarzuca autorce lekceważący stosunek do niego samego, objawiający się brakiem odpowiedzi na listy. Wypomina różne sytuacje sprzed lat ze Lwowa, np. notoryczne spóźnianie się na spotkania. Pisze: „I jak we Lwowie cała zbieranina przypadków, omyłek i nieporozumień przy braku dobrej woli z Twojej strony doprowadziła mnie do ostateczności, tak traf chce, aby listy z Krynicy szły tu przez dni cztery, kiedy na odwrót idą trzy, a listy wszystkie inne z Wenecji, Lwowa, [...], z Wilna, nawet i z głębokiej Litwy odbierają tu ludzie w dniu trzecim [...]. Oczywiście atoli, że Ci to na myśl nie wpadnie, bo się nad tym nie zastanawiasz i Ci to wszystko jedno, że mnie też ani zrozumieć nie chcesz, ani się wczuwasz w ten stan rozdrażnienia, jakiego mnie od lat nabawiasz, ilekroć się tylko rozjedziemy!”. Róża tłumaczy, że wysłała telegram i broni się przed oskarżeniami narzeczonego: „Że też przez ten cały tydzień nie wpadło Panu ani razu na myśl, że może przecie list napisałam i że z tym listem się coś stało [...]. Na te wszystkie gorzkie słowa i zarzuty, które mi Pan robi, nie odpowiem, nie chcę. Jedno tylko Panu powiem, że i ja żadnej radości z życia nie czuję i że się od lat także zmieniłam, tylko że Pan tego nawet nie zauważył. Pan nawet najmniejszej zmiany nie dostrzegł”. W dalszej części daje zwięzłe i oschłe rady, aby Ostap przebywał dużo „na powietrzu”, pił dużo mleka i chodził do lekarza. Kończy słowami: „Proszę tu nie pisać do mnie, aż zatelegrafuję, bo prawdopodobnie za kilka dni wyjeżdżam”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Tartarów
Opis fizyczny: 
4 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1905
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy uporządkowane chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo raczej czytelne, autorka posługuje się piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
listy miłosne, narzeczeństwo, nieporozumienie, uwagi na temat pisania listów, zniecierpliwienie, złe samopoczucie, pobyt w uzdrowisku, kłopoty ze zdrowiem, konflikt na tle braku korespondencyjnego kontaktu, relacje męsko-damskie, kłótnia w związku
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list