publikacje

Wróć do listy

Posag siedmiu panien (opowieść o Woli)

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

„Niepodobieństwem jest w tym krótkim studium ożywić całego bogactwa i różnorodności dzielnicy – może najciekawszej dzielnicy Warszawy – jaką była Wola sprzed 1939 roku”. Wspomnienia rozpoczyna opis przedwojennej Woli, jako dzielnicy różnorodnej. Bardzo dokładnie opisuje jej topografię. Przyrównuje ulicę Wolską do rzeki, a boczne uliczki w nią wpadające do strumyków.

Autorka opisuje dokładnie jaki sklepik znajdował się w jakim miejscu, którędy kursował jaki tramwaj i gdzie mieściły się fabryki. Szczególną wagę Autorka przykłada do historii fabryki silników „Ursus”. „Godło firmy stanowiło wyobrażenie sienkiewiczowskiego „Ursusa”: był to rysunek atletycznego mężczyzny, trzymającego w podniesionych ramionach silnik”. W dalszej części opowiada o rozwoju fabryki i przytacza historię, gdy trzej właściciele fabryki, nie posiadając dodatkowego kapitału, zainwestowali posag swoich siedmiu córek. Przez lata motory wyprodukowane w „Ursusie” zdobił znak: P7P.

Autorka nie opisuje wojny, wspomina natomiast, że dzielnica poniekąd umarła, zaznaczając jednak, że „śmierć ta pozostała tylko śmiercią ciała, a nie ducha”.

Poza wspomnieniami w teczce znajdują się jeszcze: mały plan fabryki, oraz dołączony jest list z prośbą, że w razie druku w „Stolicy” Autorka prosi o zamieszczenie dedykacji „Pamięci mojej matki poświęcam”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Sopot
Opis fizyczny: 
6 k. + [1] k. ; mapa : 30 cm.
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
334
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia