publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Wandy van Ingen Tomaszewskiej Połonieckiej z domu

Pisanie pamiętnika rozpoczyna Wanda Tomaszewska podczas pobytu w Indonezji w 1952 roku. Dużo uwagi poświęca życiu towarzyskiemu, jakie prowadzą oboje z mężem. Chętnie kreśli charakterystyki osób, podaje szczegóły ich postępowaniu i sytuacji życiowej. Czasem notuje drobne zdarzenia z życia codziennego obojga małżonków: przebieg dnia, stan zdrowia, otrzymana i wysłana korespondencja, problemy rodzinne męża z córkami z pierwszego małżeństwa [dotyczące przede wszystkim kwestii finansowych - zdaniem autorki rodzina męża domaga się od niego zbyt wysokich świadczeń]. Ukazuje podjętą przez nich próbę osiedlenia się w Hiszpanii: poszukiwanie odpowiedniego mieszkania i sposobów zarabiania na życie m.in. zorganizowanie pensjonatu. Relacjonuje problemy mieszkaniowe i finansowe. Te ostatnie prowadzą do nieporozumień w małżeństwie w 1964 roku. Informuje, dlaczeo zdecydowali się przeprowadzić na Majorkę - zdecydowały niskie koszty utrzymania.

W zapiskach pojawiają się refleksje obyczajowe: " Hiszpanie mają zasadnicze wady, a raczej braki, że nie umieją się mierzyć z przedsiębiorczością i docelową wytrwałością[...] i solidarnością. Ale nadmiar tych cnót czyni Holendrów niejadalnymi" (2 I 1958),  uwagi na temat rzeczywistości politycznej oraz lektur: "Trzeba szukać chwilowej pociechy w tym, że świat pod władzą Hitlerów byłby koszmarem gorszym od rzeczywistości rosyjskiej" (2 I 1958).

W pierwszych słowach dziennika autorka wskazuje powód sporządzania tych notatek: " Będę zapisywała, bo mam notorycznie słabą pamięć" (2 I 1952), ale wydaje się, że o wiele istotniejszą przyczyną jest dla niej potrzeba pisania: "Bardzo mi się chce znów pisać, ale nic nie nastręcza się. A to się nie da przymusem zrobić"((7 II 1962). Uwagi na temat tworzenia literatury stanowią ważny wątek pierwszej części pamiętnika: Na to trzeba zawod. pisarza, żeby temat na zimno podejść,albo i jemu trudno" ( 7 II 1952). Można sądzić, że dla diarystki prowadzenie notatek z codzienności stanowi namiastkę pracy literackiej. Napomyka o przekazaniu opowiadania pt Jakub, osobie mającej możliwość wydania - Tomaszewska wiąże z tym duże nadzieje.

Notatki nie są prowadzone systematycznie. Zdarzają się kilkumiesięczne i kilkuletnie przerwy, aczkolwiek  kilka razy  autorka deklaruje zamiar regularnego pisania. Długie przerwy powodują, że brak ciągłości relacji - autorka napomyka, że chcą sprzedać dom, bo im dopiekli lokatorzy, ale wątku nie rozwija.

Miejsce powstania: 
Indonezja, Majorka
Opis fizyczny: 
k. 96, k. 43-96 niezapisane; 21 x 16,5 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
zasób jest dostępny
Data powstania: 
1964
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14628
Uwagi: 
Karty są zapisane atramentem. Pojawiają się pojedyncze skreślenia i nadpisania. Autorka używa inicjałów lub skrótów podając nazwiska znajomych.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Życie towarzyskie i obyczajowe wśród obcokrajowców w Hiszpanii. Trudności bytowe, różne próby ich rozwiązania. Potrzeba uprawiania literatury
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1952 do 1964
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste