publikacje

Wróć do listy

Nowelka p.t. „Anka"

Jest to praca nadesłana na konkurs gazety „Dzień Polski” ogłoszonego w 1936 roku.

Nowelka o dziewczynie, która stara się na dwa dni przed wigilią rozwiązać trudne zadanie matematyczne. Zwraca się o pomoc do koleżanki Wandy, która pomocy odmawia. Bohaterka jest tym na tyle rozczarowana, że zaczyna płakać. Sytuacja zmienia się gdy do pokoju wchodzi ulubiona ciotka bohaterki i pomaga jej z trudnym zadaniem.

„Anka” jest nowelką o trudnej przyjaźni dwóch dziewcząt. Rywalizują one ze sobą o względy i uwagę ciotki Malickiej. Zainteresowanie bohaterki ciotką jest bliskie fascynacji. Anka czyta nawet wiersz, który napisała właśnie ciotce. Pojawia się też opis niemalże dzikiej rozpaczy na wieść, że Malicka wyjeżdża.

W nowelce można odnaleźć wiele opisów wnętrz domu. Autorka również opisuje dokładnie święta Bożego Narodzenia wraz z potrawami i świętowaniem kolejnych dni. Pojawiają się odwołania do przyrody – bohaterki wspólnie czekają aż stopnieją śniegi i zazieleni się trawa.

Pojawiają się też liczne odwołania do Boga. Anka modli się do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Nowelę kończy opis ciężkiej choroby Anki.

Inny tytuł: 
Anka
Redakcja: 
Miejsce powstania: 
Plariuszki
Opis fizyczny: 
11 s. : 29 cm. + koperta
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1936
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
F 72 – 3
Tytuł kolekcji: 
„DZIEN POLSKI“ REDAKCIJA
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne