publikacje

Wróć do listy

Listy Janiny Laszczak-Sokołowskiej do Janusza Przewłockiego

Zbiór listów do Janusza Przewłockiego w sprawie wspomnień Sokołowskiej z zesłania za Syberię. Listy fizycznie są pisane przez osoby trzecie (głównie przez męża autorki), ponieważ kobieta ma niedowład ręki spowodowany reumatyzmem.

Sokołowska odpowiada na pytania Przewłockiego, głównie dotyczące nazw miejscowości pojawiających się w jej wspomnieniach. Podaje właściwe ich brzmienie, wysyła nawet kopię strony z Atlasu Topograficznego Wojska Polskiego, na której są zaznaczone opisywane miejscowości.

Autorka wyjaśnia również, że jej rodzinna miejscowość leżała w gminie Rzepińce, pow. Buczacz, woj. Tarnopol. Dom Dziecka, w którym przebywała w ZSRR mieścił się w Kuziolu w Tajdze Czuimskiej i ma na to dokument, które załączyła do listu. Natomiast Dom Dziecka Obłówka został dołączony do ich transportu, kiedy wracali do Polski. Stąd mogła zajść pomyłka w dokumentach Czerwonego Krzyża.

W listach znajdują się także wyjaśnienia dotyczące losu sióstr Janiny Sokołowskiej. Najstarsza z nich, Stefania, która została wywieziona na Syberię (z ojcem i dwoma siostrami), nigdy się nie odnalazła. Janina pisała w jej sprawie do Ambasady w Moskwie. W 1993 r. dostała odpowiedź, że nie udało się jej znaleźć.

Wśród listów znajduje się jeden list pisany przez męża Sokołowskie, w którym mężczyzna wyjaśnia, że jego żona przebywa aktualnie w sanatorium i dlatego on pozwolił sobie odpowiedzieć na list, a znane mu są dobrze sprawy, o które Przewłocki w nim pyta. Pytania dotyczą w większości nazw miejscowości i losów sióstr.

Miejsce powstania: 
Pszczyna
Opis fizyczny: 
rps., 9 s. zszyte; ; 30 cm i mniej
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1990 do 1998
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 196
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list