publikacje

Wróć do listy

List Walentyny Długosz do Anny Dzienkiewicz

List do Anny Dzienkiewicz z Ośrodka Karta, w którym autorka opisuje dzieje rodziny zesłanej na Syberię. Dziwi się, że fakt ich zesłania nie został nigdzie odnotowany. Ze wszystkich archiwów, do których się zwracała, otrzymała odpowiedź, o braku jakiejkolwiek wzmianki.

Autorka dziękuje za przesłanie jej pisma ze stowarzyszenia „Memoriał” z Moskwy. Odsyła ankietę i wyjaśnia, że niektóre rubryki są puste, bo na zesłaniu była jako malutkie dziecko i niewiele pamięta. Jej rodzice już nie żyją, a rodzeństwo nie chce wspominać.

Jej rodzice mieszkali przed wojną we wsi Znachary, pow. Święciany (dziś Ostrowiec), woj. wileńskie. Posiadali gospodarstwo rolne (zboże, sad, hodowla koni dla wojska). Dnia 10.02.1940 r. zostali aresztowani i razem z dwójką dzieci (12-letnią Wandą i 6-letnim Zenonem) wywiezieni do Kazachstanu, aż pod Ałtaj. Osiedlono ich w górniczej osadzie Siutasz, rej. Żarminskij, obw. Siemipalatyńsk. W listopadzie 1940 r. przyszła na świat Walentyna. Rodzice pracowali przy wydobywaniu złota, później ojca przeniesiono do warsztatów krawieckich. Na zesłaniu przebywali sześć lat, nękani chorobami, głodem, chłodem. Towarzyszył im ciągły strach. Ojca kilkakrotnie NKWD zabierało na przesłuchania. Przeżyli.

W 1946 r. wrócili do Polski i zamieszkali na Ziemiach Odzyskanych, w miejscowości Dębica, gm. Rymań, pow. Kołobrzeg. Ojciec otrzymał zniszczone gospodarstwo rolne. Ale rodzina była nadal prześladowana, jako przedwojenni kułacy. Ojca aresztowano w 1951 r. za nieoddawanie obowiązkowych dostaw. Nie został zrehabilitowany nawet po latach. Brat Zenon został aresztowany w II klasie technikum, za działalność w AK (1952 r.). Dostał 6 lat, z czego odsiedział połowę. Potem wzięto go do wojska, do kompanii karnej – praca w kopalni. Rodzice zmarli na początku lat 90-tych. Matka jeszcze na łożu śmierci przeżywała okropności zesłania.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Rymań
Opis fizyczny: 
rps., 5 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2002
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/3122
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
14 li. 2002
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list