publikacje

Wróć do listy

List Marii Gumińskiej do Archiwum Wschodniego

Listy Marii Gumińskiej do Archiwum Wschodniego.

Autorka pisze w sprawie swojego ojca, Jerzego Gołębskiego, który jako oficer wojska polskiego został wywieziony na Syberię.

Autorka, powołując się na informację w Tygodniku Powszechnym, zawiadamia, że jej ojciec był jednym z tych, którzy nie dotarli do gen. Andersa. Po raz pierwszy został aresztowany we wrześniu 1939 r., ale uciekł z transportu do Starobielska. Ukrywał się we Lwowie i Czortkowie, gdzie przybywała jego rodzina, wyrzucona z majątku ziemskiego. Tam został ponownie aresztowany i brutalnie przesłuchiwany w tamtejszym więzieniu. Zimą 1940 r. został wywieziony do łagru koło Archangielska. Usiłował dostać się do tworzącej się armii gen. Andersa. Zmarł w transporcie wiozącym polskich oficerów na południe. Przyjaciele zataili jego śmierć, bo konwojenci sowieccy wyrzucali trupy przez okna wagonów. Dowieźli jego ciało do punktu zbornego Kitab, na granicy irańskiej, gdzie go pochowano na cmentarzu wojskowym. Matka i cała rodzina była na liście do wywozu na Sybir. Ukrywała się pod zmienionym nazwiskiem. Maria była wtedy małym dzieckiem i ojca nie pamięta. Podaje adres przyjaciela ojca, Zdzisława Sroczyńskiego, który był przy jego śmierci.

W kolejnych listach autorka kontynuuje temat. Przesyła kilkanaście zdjęć ojca, ankietę oraz kserokopie kilku dokumentów dotyczących ojca. Informuje, że dośle jeszcze wspomnienia o ojcu autorstwa swojego i matki. Opóźnia się z tym, bowiem jest osobą bardzo zajętą, zaangażowaną w wielu inicjatywach społecznych i politycznych: w uczelnianej „Solidarności”, w Komitecie Obywatelskim „S”, różnych sekcjach charytatywnych, nowej Radzie Osiedla, Towarzystwie Miłośników Lwowa.  Obie z matką należą także do Związku Sybiraków.

W ostatnim liście wspomina o Eugeniuszu Świątkowskim, czortkowianinie, który zna historię tego miasta i dużo wie o tragedii, która wydarzyła się tam w 1939 r. Podaje za nim tytuły publikacji, których można znaleźć informacje o tym, co się działo w Czortkowie po wkroczeniu Sowietów.

W teczce znajduje się również list Zdzisława Sroczyńskiego do Zofii Gołębskiej (matki Marii Gumińskiej), w którym autor wyjaśnia okoliczności śmierci Jerzego Gołębskiego. Spotkał go po wyjściu z łagrów w polskim szpitalu wojskowym. Już wtedy był ciężko chory, choć nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji. Jego stan pogorszył się podczas ewakuacji korpusu na południe Rosji. Zmarł w drodze w pociągu, a został pochowany w Szachryzbad, koło Samarkandy. Do końca był przytomny.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
rps., 10+1 s. złoż.; fot.; 21 cm i mniej
Postać: 
składka pojedyncza
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1990
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/654
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list