publikacje

Wróć do listy

List Ludmiły Skrzekut do Związku Sybiraków

List do Związku Sybiraków dotyczący zesłania na Syberię. Autorka uzupełnia informacje podane we wspomnieniach. Na wstępie informuje, że w 1971 r. miała wylew krwi do mózgu, w wyniku czego ma niesprawną prawą rękę i źle mówi. Pisze na maszynie lewą ręką.

Autorka wspomina nieludzkie warunki, w jakich przyszło im żyć na zesłaniu. Pamięta przede wszystkim potworny głód i choroby. Kiedy zachorowała na malarię, matka błagała komendanta NKWD, żeby ją wysłać do szpitala. Powiedział, że dla Polaków nie ma szpitala. Innym razem, gdy chorowali na tyfus, lekarz rumuński ukrywał prawdziwa chorobę, mówiąc, że to grypa i leczył ich w oddzielnej sali swoimi lekarstwami, bo inaczej zabraliby ich do Bijska i ślad po nich by zaginął. Wspomina też nie mogła pójść bez przepustki do baraku oddalonego o 5 km, gdzie mieszkała jej siostra. Każdego, kto się czemukolwiek sprzeciwił, wywożono na Kałymę do kopalni albo do obozu. Taki los spotkał Kazimierza Leoniaka i jego żonę, Zofię. Było trzech braci Leoniaków, którzy ożenili się z trzema Zofiami. Jednym z nich był szwagier autorki, mąż jej starszej siostry, Zofii.

Ludmiła wyszła za mąż w 1946 r. za leśnika, Jana Kirilonko. Jego rodzice mieszkali w Bydgoszczy, mieli dwie kamienice oraz duży majątek i uzdrowisko Żurawieze na Wołyniu. Kobieta była uważana za Rosjankę i z tego powodu była często szykanowana. Nie pomogło jej nazwisko męża, ani to, że w dowodzie miała zapisane, że urodziła się w Borszczowie w ZSRR.

Ponadto autorka podaje numery przepustek wystawionych NKWD dla jej rodziny.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Związku Sybiraków
Miejsce powstania: 
Latkowo
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. zszyte; ; 30 cm
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 220
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję bazy "Archiwum kobiet".
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list