publikacje

Wróć do listy

Jedno z moich wspomnień

Autorka opowiada o losach swojej rodziny w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Przed wojną mieszkała z rodzicami i czworgiem rodzeństwa w Starym Oleksińcu k. Wiśniowca. Ojciec pracował w policji państwowej, ale rok przed wojną na prośbę matki wystąpił z policji. Przenieśli się wówczas w okolice Żwowa, skąd pochodził ojciec.

W chwili wybuchu wojny autorka miała prawie 13 lat i ze zgrozą wspomina te czasy. Najgorsze jednak przyszło w kwietniu 1940 r. W nocy 9.04. Rosjanie aresztowali ojca, a rodzinę załadowali do pociągu towarowego i wywieźli na Syberię. Po długiej i uciążliwej podróży znaleźli się w Aleksandrówce, w Kazachstanie. Autorka opisuje koszmar życia na zesłaniu. Głód. Matka za pracę w kołchozie dostawała ½ funta chleba. Gdy była chora, nie dostawała nic. Wtedy dzieci szły żebrać. Dobrzy ludzie pomogli. Tak przeżyli dwa lata. Wiele osób umierało, szczególnie małe dzieci i starcy.

Gdy ogłoszono amnestię, byli wolni, ale trudno się było wydostać z Syberii. Gdy ktoś miał kogoś z rodziny w wojsku, miał większe szanse. Po rodzinę Krystyny przyjechał ojciec i odtąd byli razem. Jechali zawsze ze sztabem polskim. W Kujbyszewie, w Ambasadzie Polskiej dostali ubrania i inne potrzebne rzeczy. Następnie udali się do Teheranu. Tam zatrzymali się na dłużej z powodu różnych chorób. Gdy zaczęły się transporty w różne strony świata, Krystyna z matką i rodzeństwem wyruszyły w drogę przez Indie, Egipt do Południowej Rodezji. Tam w mieście Digglefold powstało polskie liceum i gimnazjum, pod dyrekcją gen. Ferdynanda Zarzyckiego. Dzieci poszły do szkoły. Ojciec w międzyczasie wyjechał z polskim wojskiem z Włoch do Anglii. Tam dołączyła do niego reszta rodziny. Trzeba było nauczyć się języka angielskiego. Krystyna poszła do pracy, wyszła za mąż, pojawiły się dzieci. Potem wyjechała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia.

Te wspomnienia autorka pisze u schyłku życia, jest „sterana pracą fizyczną i chorobą”. Chce podzielić się swymi przeżyciami, tą gehenną, jaką przeszła u progu życia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Stany Zjednoczone
Opis fizyczny: 
rps., 5 s. luź.; ; 28 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1990
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/1558
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia