publikacje

Wróć do listy

Helena Grobecka

Jest to relacja Heleny Grobeckiej dotycząca inwigilacji jej środowiska przez bezpiekę, głównie w latach powojennych, ale również później (aż do stanu wojennego).  Przez cały ten czas autorka mieszkała w Poznaniu. Tekst jest raczej chaotyczny i niezbyt konkretny. Grobecka właściwie nie była świadoma procesów politycznych, zachodzących w tym czasie w Polsce. Przyznaje, że wierzyła propagandzie szerzonej w środkach masowego przekazu i niezbyt się interesowała tymi sprawami, choć przeczuwała, że coś jest nie w porządku. Dopiero po 1980 r. zaczęła poznawać prawdziwą historię i zdawać sobie sprawę, że przez te wszystkie lata była karmiona kłamstwami.

Swą opowieść zaczyna od lat 1949-53, kiedy uczyła się w liceum dla pracujących (w tzw. „Marcinku”). Do ich klasy przyszedł niejaki Krzykowski, który zachowywał się bardzo dziwnie – zbierał od wszystkich fotografie legitymacyjne (niektóry nawet je wykradał). Potem zdarzało się, że niektóre osoby znikały (później okazywało się, że zostały aresztowane).

O szpiegowanie dla Służby Bezpieczeństwa autorka podejrzewa również męża swojej koleżanki, Ewy, który pojawił się nagle, znikąd. Nazywał się Henryk Urban i był dobrym znajomym Krzykowskiego. Obaj pracowali u Cegielskiego. Henryk często przychodził do domu Grobeckich, zwykle się sam wpraszał, rozglądał się wtedy po całym mieszkaniu, jakby szukał czegoś podejrzanego.

Gdy wprowadzono stan wojenny, Urban znowu zaczął przychodzić do domu autorki. Jej córka została internowana. Gdy Helena wracała od niej z Gołdapii, zwykle zjawiał się niby przypadkiem.

Autorka wspomina również, jakiego szoku doznała, kiedy poszła do pracy do Cegielskiego. W telewizji słyszała tylko same superlatywy na temat tego zakładu. Rzeczywistość okazała się diametralnie inna. Wtedy dopiero zobaczyła, w jakim kłamstwie ludzie żyją.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1993
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AOI/127
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Opozycji
Uwagi: 
Relacja Heleny Grobeckiej, nagrana, spisana i opracowana przez Paulinę Suszkę z Ośrodka Karta (Archiwum Zachodnie)
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja