publikacje

Wróć do listy

Dzienniki w kalendarzu na rok 2013: 23.06.2013-24.08.2013

Dziennik składa się z trzech fragmentów, pisanych podczas trzech wizyt wakacyjnych (w czerwcu, lipcu i sierpniu 2013 roku, łącznie nieco ponad dwa tygodnie) w miejscu na Pomorzu Zachodnim znanym autorce z zeszłorocznych wakacji oraz z trzech cyklów notatek z retreatów buddyjskich w Wildze latem 2013, 2014 i 2015 roku. Autorka wraca na Pomorze ciekawa, jaka po roku okaże się dla niej relacja, którą nawiązała z gospodarzami i do której odnosiła się w myślach przez cały rok jako do bardzo ważnego, wciąż na wiele sposobów owocującego doświadczenia. Opisuje kolejne doświadczenia w kilku zorganizowanych podczas lata imprezach (poczynając od wspólnego świętowania Sobótki), warsztatach i szałasach potów, nowopoznane osoby, rozmowy „na tematy istotne”, swoje stany emocjonalne i przemyślenia związane z naturą przeżywanych doświadczeń, kilkakrotnie znowu zupełnie nowych, nieoczywistych, niemieszczących się w potocznych sposobach rozumienia świata (na przykład wizje, widzenia świateł, manifestacje energii itp.). Z zachwytem opisuje pory dnia i lato na Pomorzu Zachodnim. W zapiskach ważny jest temat związany z naukami buddyjskimi, bliskimi także gospodarzom: wolność wewnętrzna, sztuka „odpuszczania” oczekiwań wobec rzeczywistości, „wycofywania projekcji”, „powracania do siebie”.  W dzienniku daje znać nastrój otwartości i ciekawości wobec świata i ludzi, fascynacji poznawczą przygodą. Mimo pewnych negatywności autorka opisuje swoje doświadczenia jeśli nie zawsze z entuzjazmem, to ze spokojem i pogodą. Zapiski przeplatają się z notatkami z kolejnego retreatu w Wildze (lipiec 2013), by płynnie przejść z w zapiski z retreatów w 2014 i 2016 roku. Notatki z nauk dotyczą ich praktycznego znaczenia dla polepszenia jakości życia codziennego i relacji z innymi. Częścią dziennika są także notatki z kilku lektur i wykładów o tematyce duchowej lub religioznawczej.

Miejsce powstania: 
Pomorze Zachodnie, Wilga
Opis fizyczny: 
[28] k.: 13 na 9 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych po rozmowie i na warunkach ustalonych z autorką.
Data powstania: 
Od 2013 do 2016
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Zapiski dziennikowe znajdują się w środku około dwustukartkowego kalendarza na rok 2013 mniejszego rozmiaru. Notatki oddzielone od siebie kilkoma stronami pustymi lub zawierającymi inne notatki dzienne: przerwa następuje po 22 kartach, po nich następnych 6. Tak jak poprzedni kalendarz, tak i ten zapełniony jest notatkami codziennymi z kilku lat (2013-2016), ale mniej gęstymi: więcej tu zapisków zupełnie praktycznych typu budżet domowy, budżet kolejnych wyjazdów wakacyjnych i zagranicznych, sprawy organizacyjne w pracy, dane teleadresowe, bibliografia, w tym dane bibliograficzne dotyczące własnych publikacji. Zdarzają się jednak notatki z wykładów i seminariów projektowych lub czytanych książek. Zapiski dziennikowe długopisem (granatowy lub czarny tusz), gęste, drobnym i dość niestarannym pismem, ale dość czytelne. Do notesu zostało dołączonych około 10 luźnych kartek różnej treści, na przykład pewnych postanowień związanych z rozwiązaniem problemów rodzinnych, życzeń własnych co do nadchodzącego Nowego Roku itp.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
22 cz. 2013
Główne tematy: 
życie wewnętrzne, doświadczenia wewnętrzne, relacje z bliskimi osobami, fenomeny religijne, erotyzm, buddyzm tybetański, szamanizm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 2013 do 2015
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: