publikacje

Wróć do listy

Dziennik Marceliny Kulikowskiej pisny od X 1894 do II 1897

Zeszyt zatytułowany „Szkice”. Duże luki, notowania bardzo nieregualrne, niejednolita treść notatek, przez co dziennik z tego okresu nie stanowi pełnego źródła na temat jego autorki i jej biografii. Jest to rodzaj dziennika pisarskiego, który oprócz rejestru treści osobistych stanowi brulion utworów literackich. Pod względem edytorskim interesujący jest proes twórczy Kulikowskiej, widoczny na podstawie autorskich poprawek i skreśleń (dodatkowo w dzienniku ołówkiem zaznaczenia obcą ręką – być może jej przyjaciółki i wydawczyni fragmentów dziennika, Heleny Witkowskiej).

Pisane w pierwszej osobie szkice literackie, a być może notatki osobiste, to wprawki realistyczne, obyczajowe. W osobistym notowaniu jawi się jego autorka jako osoba poszukująca, samotna, skłonna do introspekcji i intymnego poszukiwania sensu życia. Ogólne rozmyślania – o naturze człowieka, śmierci i życiu, świadomości i nieświadomości, wierze (Kulikowska uznaje siebie za agnostyczkę, ostatecznie skłania się ku ateizmowi) – opatrzone datacją zwracają uwagę na typologiczną przynależność do diariuszowania medytacyjnego.

Dziennik Kulikowskiej zawiera itinerarium szwajcarskich podróży: cmentarz w Vevey, Genewa, Baugy, wyprawa do Sabaudii. Od września 1895 roku przebywała w Piotrówce i Odessie (brak w dzienniku osobistych odniesień w tym okresie diariuszowania). W listopadzie 1895 z powortem była w Genewie. Datacja z 1896 zaczyna się dopiero 21 września, gdy Kulikowska przebywała w Zakopanem (znów pod datami i oznaczeniem miejsca wyłącznie wiersze), a kończy w tejże miejscowości 3 października tego samego roku.

W prywatnej notatce z końca (prawdopodobnie, gdyż jest niedatowana) 1894 roku wyjaśnia przyczyny opuszczenia kraju – dwudziestodwuletnia pisarka wyjechała do Szwajcarii nie tylko dlatego, że to wolny kraj, lecz także ponieważ mogła się tam rozwijać jako kobieta. Pobyt w Szwajcarii okazał się jednak rozczarowujący – Kulikowską zawiodły np. spotkania z kobietami, według których mężczyźni waunkowali ich człowieczeństwo.

Pod datami od 15 kwietnia do 3 sierpnia 1895, 13 września – 8 grudnia 1895 – wyłącznie wiersze.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Szkice
Miejsce powstania: 
Vevey, Genewa, Baugy, Piotrówka, Odessa, Zakopane
Opis fizyczny: 
22,5 x 17,5 i mniej; k. 80 (3 zeszyty)
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1894 do 1897
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
7378/II
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1894 do 1897
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste