publikacje

Wróć do listy

Dzieje rodziny Szyjków

Autorka opisuje losy wojenne swojej rodziny. Była najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa. Jej brat Jan (ur. 1914 r.) był oficerem Wojska Polskiego, od 1934 r. służył w kawalerii w Wilnie. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji sowieckiej został aresztowany 6.10.1940 r. w Grajewie, wcześniej ukrywał się i prawdopodobnie działał w jakiejś organizacji. Po kilku tygodniach przetrzymywania w areszcie, ślad po nim zaginął. W lipcu 1941 r. wrócił do domu, ale już tam nikogo nie zastał, bo rodzice oraz trójka rodzeństwa (w tym autorka) zostali wywiezieni na Sybir. Starsze rodzeństwo już wcześniej wyprowadziło się z domu. W czasie okupacji był w partyzantce (prawdopodobnie NSZ). Niemcy nie mogli go złapać, to w zamian za niego aresztowali i rozstrzelali jego starszego brata, Józefa (ur. 1909 r.), który zostawił po sobie żonę i dziecko.

Po zakończeniu wojny Jan nadal się ukrywał. W dniu 16.07.1945 r. został aresztowany przez UB, postrzelony w kolano podczas próby ucieczki. Nie przyznał się do niczego pomimo ciężkiego śledztwa. Skazany na 10 lat, wyszedł po 5 latach na mocy amnestii. Ożenił się ale nie miał dzieci. Zmarł w listopadzie 1989 r. w wolnej Polsce.

Brat Aleksander (ur. 1912r.) ożenił się w 1939 r., miał dwoje dzieci. W czasie wojny i okupacji wiele zagrożonych osób się u niego ukrywało, m.in. płk. Jerzy Dąmbrowski. Jeden z kolegów, który również u niego nocował, został złapany i zdradził go i jego teściową, która również mu pomogła. Oboje zostali aresztowani i rozstrzelani. Kobieta osierociła czworo dzieci (najmłodsza córka 10 lat). Bratowa (Gertruda Sobierajska) musiała więc zająć się dwójką swoich dzieci oraz czwórką młodszego rodzeństwa.

Brat Stanisław został powołany do armii Berlinga i jako Kościuszkowiec przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina. Po wojnie osiedlił się w Warszawie. Reszta rodziny wróciła do kraju z zesłania w 1945 r.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Łajewo, poczta Białaszewo
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/2794
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
Losy rodziny podczas II wojny światowej - walka podziemna, deportacja, aresztowanie, rozstrzelanie, szlakiem Armii Berlinga.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia