publikacje

Wróć do listy

Dzieje rodziny Szyjków

Autorka opisuje losy wojenne swojej rodziny. Była najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa. Jej brat Jan (ur. 1914 r.) był oficerem Wojska Polskiego, od 1934 r. służył w kawalerii w Wilnie. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji sowieckiej został aresztowany 6 października1940 r. w Grajewie, wcześniej ukrywał się i prawdopodobnie działał w jakiejś organizacji. Po kilku tygodniach przetrzymywania w areszcie ślad po nim zaginął. W lipcu 1941 r. Jan wrócił do domu, ale już tam nikogo nie zastał – rodzice oraz trójka rodzeństwa (w tym Aleksandra Szyjko-Mścichowska) zostali wywiezieni na Syberię. Starsze rodzeństwo już wcześniej wyprowadziło się z domu. W czasie okupacji Jan był w partyzantce (prawdopodobnie w Narodowych Siłach Zbrojnych). Niemcy nie mogli go złapać, więc w zamian za niego aresztowali i rozstrzelali jego starszego brata. Józef Szyjko (ur. 1909 r.) osierocił żonę i dziecko.

Po zakończeniu wojny Jan nadal się ukrywał. 16 lipca1945 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i postrzelony w kolano podczas próby ucieczki. Nie przyznał się do niczego pomimo ciężkiego śledztwa. Skazany na dziesięć lat, wyszedł po pięciu latach na mocy amnestii. Ożenił się, ale nie miał dzieci. Zmarł w listopadzie 1989 r. w wolnej Polsce. Aleksander Szyjko (ur. 1912 r.) ożenił się w 1939 r., miał dwoje dzieci. W czasie wojny i okupacji wiele zagrożonych osób ukrywało się u niego, m.in. pułkownik Jerzy Dąbrowski. Jeden z kolegów, który również chronił się u niego, został złapany i wydał Aleksandra oraz jego teściową. Teściowa Aleksandra oraz on zostali aresztowani i rozstrzelani. Kobieta osierociła czworo dzieci (najmłodsza córka miała dziesięć lat). Bratowa Aleksandra (Gertruda Sobierajska) musiała więc zająć się dwójką swoich dzieci oraz czwórką sierot. Stanisław Szyjko został powołany do Armii Berlinga i jako Kościuszkowiec przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina. Po wojnie osiedlił się w Warszawie. Reszta rodziny wróciła do kraju z zesłania w 1945 r.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Łajewo, poczta Białaszewo
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/2794
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Losy rodziny podczas II wojny światowej, walka podziemna, deportacja, aresztowanie, rozstrzelanie, szlak Armii Berlinga.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia