publikacje

Wróć do listy

Bergen-Belsen

Relacja obejmuje wydarzenia z lat 1944-1945.

Autorka rozpoczyna od informacji, że pod koniec października 1944 roku, wraz z grupą więźniarek zostały przewiezione z Płaszowa, przez Oświęcim, do Bergen-Belsen. Opisuje obóz jako „po Oświęcimiu i nawet po Płaszowie, że dostałyśmy się do sanatorium”. Wspomina jednak, że warunki szybko uległy pogorszeniu – z powodu przesuwającego się na zachód frontu, obozy znajdujące się na terenach Polski i Czech były przenoszone. Stern wspomina, że wraz z transportami przybywali nowi zarządcy, którzy obchodzili się z więźniami i więźniarkami z większą brutalnością.

Autorka wspomina przyjeżdżających dyrektorów fabryk „po siłę roboczą i urządzano przegląd ludzi jak na targu z niewolnikami”.

W dalszej części bez żadnych emocji opisuje jak z koleżankami dokonały kradzieży kotła z jedzeniem z sąsiedniego baraku. Wspomina jedynie, że w ramach kary przez dwa dni nie dostawały obiadu. Autorka opisuje też fatalne warunki mieszkaniowe. Z uwagi na przesiedlenia z innych miejsc, obóz był przepełniony tak, że kobiety zmuszone były spać nie tylko na podłodze, ale również w łazienkach i ubikacjach.

Relację kończy informacja o tym, że Stern przeżyła jedynie dzięki temu, że pracowała w kuchni i udawało jej się „podjadać”.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Opis fizyczny: 
3 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3222
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Na dokumencie brakuje daty. Spisała Laura Eichhorn. Relacja autoryzowana. Relacja zdaje się być kolejną relacją Marii Stern.
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
głód, praca przymusowa, kradzież
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja