publikacje

Wróć do listy

Babcia, Lwów i wspomnienia

Autorka spisuje historię swojej babci – ur. W 1930 r. Janiny Bober – koncentrując się przede wszystkim na wspomnieniach z lat dzieciństwa i wczesnej młodości, spędzonych we Lwowie. Gorczyca przybliża beztroską i szczęśliwą atmosferę dziecięcych lat, którą przerwała II wojna światowa. Opisuje m. in. fascynację babci postacią Shirley Temple i miejsca, które w szczególności zapadły jej w pamięć. Autorka przedstawia rzeczywistość wojenną oczami dziewczynki, którą wówczas była Janina Bober (zmiany w szkole, kolejne okupacje) oraz pierwsze lata po zakończeniu wojny, kiedy wraz z rodziną musiała opuścić Lwów i znalazła się na ziemiach zachodnich. Wspomnienia kończy opis powrotu po latach do ukochanego Lwowa i rozgoryczenie jakie przyniósł wyjazd w rodzinne strony.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[19] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2005
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 7/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XI. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2005. Prace konkursowe
Uwagi: 
Rękopis (długopis, niebieski tusz) i komputeropis (strona tytułowa). Zapis jednostronny, na kartkach z zeszytu w kratkę. Dołączone kserokopie fotografii (Lwowa, babci autorki i in.), dokumentów pol., ros. i niem. (świadectwa szkolne, karta repatr. i in.). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie we Lwowie w latach 1930-1946, okupacja niemiecka i radziecka we Lwowie, wysiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej, edukacja podczas wojny, dziecko i wojna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1930 do 1993
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia