publikacje

Wróć do listy

Apel oświęcimski

Na zasób składają się wspomnienia trzech więźniarek obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu: Wandy Patoczki, Haliny Smoleńskiej i Celiny Śliwińskiej-Neville, które spisały swoje teksty po wyzwoleniu. Wszystkie utwory odznaczają się walorami literackim, narracja jest zindywidualizowana, a opis życia w Auschwitz wielowymiarowy.

W opowiadaniu Śliwińskiej-Neville zmarznięte więźniarki podczas nocnego apelu zaczynają się kłócić o to, którego dnia wypada Boże Narodzenie. Jedna z nich mówi, że w ich sytuacji to już nie ma żadnego znaczenia. Zgromadzone na placu kobiety przestępują z nogi na nogę, podskakują, aby się rozgrzać, a w tle słychać stłumione jęki i krzyki dochodzące z komór gazowych. Na twarzach więźniarek maluje się strach i niekiedy widać grymasy świadczące o chęci odwetu. Niektóre z nich zaciskają pięści, inne szlochają. Po dotkliwym pobiciu pałkami natychmiast zapominają o cierpieniach obcych ludzi. Może ci, których zagazowano, są teraz w lepszej sytuacji od tych kobiet, które codziennie i bez przerwy spodziewają się strasznej śmierci. W zakończeniu narratorka stwierdza, że nie pamięta, jaki jest dzień grudnia, lecz jest jej to obojętne.

Inny tytuł: 
Wspomnienia z Oświęcimia
Miejsce powstania: 
?
Opis fizyczny: 
19 k.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
udostępniane na potrzeby badań
Data powstania: 
Od 1945 do 1976
Stan zachowania: 
Wiele kart uszkodzonych i pozaginanych, w kilku miejscach atrament wyblakły.
Sygnatura: 
Akc. 10604
Uwagi: 
Teczka zawiera trzy, połączone koncepcyjnie utwory różnych autorek. Część tekstu Celiny Śliwińskiej-Neville została opublikowana na łamach „Słowa Powszechnego” nr 44 (10730), 23 kwietnia 1982 r. W teczce znajduje się wycinek z tej gazety.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
pobyt w Auschwitz, nieludzkie traktowanie więźniarek
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia