publikacje

Wróć do listy

Amerykanin. [Novelė, siųsta „Dzien Polski“ redakcijos novelių konkursui]

Praca nadesłana na konkurs „Dnia Polskiego” w 1937 roku.

Nowelkę rozpoczyna informacja o konieczności wystawienia majątku na licytację. Autorka opisuje więc jego wygląd i to jak bardzo stał się zaniedbany.

Autorka opisuje z początku przemyślenia gospodarza dotyczące zastałej sytuacji. Wie on, że majątek będzie musiał opuścić, natomiast nie ma jeszcze planów co dalej.

Tytułowy „Amerykanin” jest portretem rdzennego mieszkańca Ameryki północnej. Obraz ten został przez pana Leona sprzedany by umożliwić mu spłatę długów.

Pewnego dnia spotyka się on z panią Ireną, która jest jego serdeczną znajomą. Opowiada jej o sprzedaży obrazu, oraz o swoich podróżach po Ameryce właśnie. Zapytany co planuje po sprzedaży majątku, odpowiada, że najprawdopodobniej wróci do Polski. W dalszej części opowieści oboje rozpamiętują czasy przedwojenne, gdy majątki były wielohektarowe, a każda rodzina miała do pracy wielu chłopów. W pewnym momencie rozmowy pojawia się informacja, że Żydom (Autorka zapisuje małą literą) nie odebrano nic. Pojawia się to tylko jako jedno zdanie, tak jakby dla Autorki wszelkie znaczenia za tym idące były oczywiste.

Spotkanie dwojga przybiera coraz mniej formalny charakter. Pojawiają się informacje o długich spojrzeniach i żartach. Nowelkę kończy pytanie bohatera o rękę pani Ireny, oraz związana z tym jej zgoda.

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
8 s. ; 25 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1937
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
F 72 – 29
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
spotkanie, randka, problemy finansowe, długi, arystokracja
Zakres chronologiczny: 
1937
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne