dzienniki

Wróć do listy

Dzienniki Katarzyny Nadanej-Sokołowskiej. Cykl II

Drugi cykl dzienników Katarzyny Nadanej (Nadanej-Sokołowskiej) obejmuje 5 starannie wybranych w tym celu zeszytów z zapiskami prowadzonymi nieregularnie w latach 1998 - 2012 (do wiosny tego roku). Zapiski w poszczególnych dziennikach prowadzone są nieregularnie na przestrzeni kilku miesięcy lub lat. Prawie po każdym zeszycie następują duże przerwy świadczące o zawieszeniu praktyki diarystycznej (na przykład brak w ogóle dzienników z lat 2006-2008. O przerwach w praktyce świadczy także fakt, że żaden z pięciu zeszytów nie jest zapisany całkowicie - trzy z nich zapisane są tylko w niewielkim stopniu.

Autorka opisuje swoje uczucia, refleksje, lektury, dwa kolejne związki oraz stosunek do życia przypadający na okres pomiędzy ukończeniem szkoły doktoranckiej SNS przy IFiS PAN a praktycznym zakończeniem małżeństwa, w tym na pobyty w Bośni i Londynie, terapię psychoanalityczną, pisanie i obronę pracy doktorskiej, małżeństwo, urodzenie i wychowywanie córki oraz podjęcie pracy etatowej w IBL PAN. Dużo miejsca poświęca kwestii samego pisania dziennika oraz kłopotów z pracą twórczą (przedłużającym się pisaniem pracy doktorskiej oraz niekonsekwentnymi próbami literackimi). Opisywane stany wewnętrzne świadczą o przewlekłej depresji autorki. Od trzeciego tomu (2004 rok) pojawia się, ale na razie marginalnie, wątek praktyki buddyzmu tybetańskiego tradycji bon i nauk Tenzina Wangyala Rinpocze.

Miejsce przechowywania: 
Sygnatura: 
brak
Chronologia: 
Od 1998 do 2012
Główne tematy: 
życie uczuciowe, stosunek do życia, sens pisania dziennika, problemy emocjonalne, kłopoty z pracą twórczą, depresja, psychoanaliza, sny, pragnienia, buddyzm tybetański tradycji bon