publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o mojej rodzinie pracowników naftowych

Dokument jest portretem dziadka i ojca Danuty Doroszkiewicz. Są to zebrane wspomnienia autorki i jej matki, ponadto autorka przepisuje wzmianki z gazet dotyczące dziadka, które ukazały się po jego śmierci. Józef Gnutek, dziadek autorki ze strony matki, był pracownikiem przemysłu naftowego. Pracował m. in. w Krośnieńskim Przemyśle Naftowym, później w Barysławiu. Był aktywnym działaczem, który całe swoje życie związał z robotniczym ruchem socjalistycznym. Należał do PPS oraz był cenionym przez współpracowników członkiem sądu polubownego pomiędzy robotnikami a pracodawcami. Zmarł nagle w 1931 r. a w jego pogrzebie wzięło udział ok. 4 tys. ludzi. Ojciec, tokarz w kopalni w miejscowości Bitków, również był działaczem robotniczym. Ponadto udzielał się w lokalnym życiu społecznym – prowadził bibliotekę, czytelnię, Dom Ludowy, był także reżyserem wielu przedstawień teatralnych. Na marginesie opowieści o obu mężczyznach, autorka szkicuje postać matki – wspierającej i dzielącej poglądy męża,  kobiety aktywnie działającej społecznie lecz zawsze w charakterze pomocy i asysty męża. Jak pisze autorka, po wczesnej śmierci męża, matka sama rozpoczęła pracę zawodową i nie miała już czasu na społeczną aktywność.

Portret powstał Dokument jest jednocześnie ciekawym źródłem wiedzy o życiu robotniczym w Borysławiu z początku XX wieku, wspomnienia obejmują bowiem m. in. warunki życia nafciarzy (praca, życie społeczne). Wspomnienia kończy krótki opis życia w Bitkowie z okupacji podczas II wojny światowej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia o mojej rodzinie pracownikach naftowych
Miejsce powstania: 
Legnica
Opis fizyczny: 
[2], 8 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1982
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 115/87
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs, jednak brak informacji o jaki konkurs chodzi. Kartki zszyte przy uźyciu zszywki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Grudzień 29, 1982
Główne tematy: 
ruch robotniczy w Krośnie i Borysławiu na początku XX w., działalność ruchu socjalistycznego, życie robotników nafciarstwa, życie społeczne i kulturalne robotników nafciarstwa w Borysławiu, samotne macierzyństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1907 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia