publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Elżbiety Matuszewskiej z sierpnia '80

Ponure i pełne gniewu refleksje Elżbiety Matuszewskiej z wydarzeniami sierpniowymi w tle. Masowe strajki robotnicze skłoniły autorkę do podzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie ówczesnej sytuacji w kraju, pogardy partii dla społeczeństwa, panujących nierówności i niesprawiedliwości społecznej.  Pomimo gorzkich podsumowań autorka kończy nadzieją/groźbą, że ruch solidarnościowy zmieni na lepsze przyszłość zwykłych Polek i Polaków.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
387-390 k. luź. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1980 do 1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18938/II vol. 1.
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis o charakterze czystopisu, zapis dwustronny, na końcu podpis i adres autorki (długopis, niebieski tusz). Ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na pierwszej stronie adnotacja ZNiO/PTS długopisem (niebieski tusz). Podwójna kartka z zeszytu w kratkę, papier wyblakły, podniszczony, widoczne ślady zagięć po podwójnej składce. Pismo czytelne, równe. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
Sierpień ’80 w odbiorze społecznym, konsekwencje wydarzeń sierpniowych dla życia przeciętnego człowieka, niesprawiedliwość w PRL, szykany i dyskryminacja w miejscu pracy, nierówności społeczne, rozwarstwienie społeczne, gniew społeczny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia