publikacje

Wróć do listy

Under Providential Guidance

June Friedman spisała swoje wspomnienia w 1991 r. w Stanach Zjednoczonych, za namową córki: „Styczeń 1991 rok. Już drugi tydzień wojna szaleje w Zatoce Perskiej i Izrael po raz drugi został zaatakowany przez irackie pociski. I znów mnie ogarnęły wspomnienia z wojny, która zmieniła na zawsze nasze życie. Naturalnie, mam na myśli II wojnę światową. Doris namawia mnie od dłuższego czasu, żebym napisała swoje wspomnienia. Nie wiem. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, bo i moja pamięć już trochę szwankuje, no i obawiam się rozdzierać dawne, ale wciąż świeże rany. Wiem również, że będzie mi trudno opisać to w języku angielskim dla moich dzieci i potomności. Jednak spróbuję [...], dlatego że Max mnie namawiał do tego od lat. Spróbuję opisać w skrócie moje najważniejsze przeżycia, aby dać obraz mojej osobowości i żeby moje dzieci mogły zrozumieć, dlaczego dzisiaj jestem właśnie taka, a nie inna.Zacznę mój opis od początku wojny w 1939 roku. Urodziłam się w Polsce, we Lwowie, gdzie pierwszego września, tegoż roku, huk syren i niemieckie bombardowanie zmieniły moje szczęśliwe dzieciństwo na zawsze”.

Pierwotna wersja w języku angielskim została później przetłumaczona przez Friedman na język polski. Notatki obejmują lata 1939-1963, najwięcej miejsca zajmują następujące wydarzenia: wybuch II wojny światowej, wyjazd rodziny Friemanów ze Lwowa do Synowódzka Wyżnego, pobyt w getcie w Borysławiu, jej ukrywanie się po tzw. aryjskiej stronie i śmierć rodziców podczas likwidacji getta, powojenne losy June i jej emigracja z mężem Maksem i synkiem Erikiem do Izraela (1949), a następnie do Stanów Zjednoczonych. Autorka opisuje swoje skomplikowane powojenne losy, warunki życia w obozach przejściowych, początkowe trudności związane z osiedleniem się w Izraelu i decyzję o emigracji do USA, gdzie rodzina Friedmanów trafiła w 1960 r. Zamieszkali w Council Bluffs (Iowa).   

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pod opieką opatrzności
Miejsce powstania: 
USA
Opis fizyczny: 
k. 39 ; 22,5x28
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Angielski
Dostępność: 
dostępne w celach badawczych
Data powstania: 
1963
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Rkp akc. 13485
Uwagi: 
Maszynopis zbindowany; na końcu dopisek długopisem: obecny adres autorki, imiona i nazwiska matki oraz ojca. Tekst dostępny w Internecie (http://www.zchor.org/friedman/friedman.htm), przetłumaczony na język polski przez autorkę, zatytułowany „Pod opieką opatrzności”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, Zagłada
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1963
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia