publikacje

Wróć do listy

Przygoda Marysi [Novelė, siųsta „Dzien Polski“ redakcijos novelių konkursui]

Nowela przysłana na konkurs „Dnia Polskiego” z 1937 roku.

Autorka rozpoczyna od zakreślenia ramy czasowej – czasu pierwszej wojny światowej nazwanej przez autorkę „niszczycielką ludów”.

Opowieść rozpoczyna się od informacji, że do dworu przyjeżdża pewna pani ze swoim synkiem i „przygodną nianią” – Marysią. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo z pozycji matki. Autorka opisuje wygląd niani jako mało atrakcyjnej osoby. Koleje wojenne zmuszają matkę i nianię do wyjazdu do Finlandii gdzie mieszkają teściowie kobiety. Po przyjeździe do Finlandii Autorka opisuje problemy komunikacyjne niani z mieszkańcami domu. Pojawia się informacja, że Marysia określa swoich nowych gospodarzy mianem „Dzikusy”.

Pewnego dnia Marysia wraz z Romankiem – tak nazywało się dziecko – zdecydowała się pójść na spacer. Kiedy zbliżała się godzina karmienia okazało się, że niania nie wraca. Matka dziecka zaczęła się denerwować i nie wiedziała co zrobić. Próbowała powiedzieć teściowi co się wydarzyło, lecz nie mieli żadnego wspólnego języka. Zaczęła pogrążać się w rozpaczy, lecz wymyśliła, że pójdzie na szosę ich poszukać.

Idąc drogą zobaczyła mały czerwony punkcik, który zbliżał się do niej. Była to obca kobieta jadąca na rowerze z dzieckiem a za nimi biegła Marysia, która myślała, że dziecko zostało uprowadzone.

Finał historii był taki, że wszystkie osoby szczęśliwie trafiły do domu i nikomu nic się nie stało.

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
6 [s.] ; 30 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1937
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
F 72 – 24
Uwagi: 
Pisane piórem, bardzo czytelnie. Podpisane Miriam. Na teczce brak informacji o poprzednich osobach czytających.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Konkurs: 
Główne tematy: 
dziecko, emigracja, relacje dworskie
Zakres chronologiczny: 
Od 1914 do 1918
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne