publikacje

Wróć do listy

Nowelki z podróży i pobytu w Kanadzie (osoby i zdarzenia autentyczne) 1942–1947. Wspomnienia

Wspomnienia dotyczą pięcioletniego pobytu Jadwigi Levittoux-Szymańskiej w Kanadzie w latach 1942–1947, dokąd autorka udała się wraz z mężem na mocy układu gen. Władysława Sikorskiego z rządem kanadyjskim, która to umowa przewidywała zatrudnienie kilkuset polskich inżynierów, techników i rzemieślników w kanadyjskim przemyśle wojennym. Tekst dotyczy wydarzeń z życia autorki i przeżyć różnych postaci, w marginalnym stopniu jednak ukazuje jej życie prywatne – np. jej mąż jest w nich praktycznie nieobecny, podobnie jak kwestia ich wzajemnych relacji. 

Swoje wspomnienia autorka zamknęła w czterech rozdziałach, które opatrzyła własnymi tytułami. Dwa z nich zostały poświęcone interesującym postaciom kobiecym, jakie na swojej „kanadyjskiej drodze” spotkała autorka. Pierwszą bohaterką jest Anna, Polka żydowskiego pochodzenia, niezależna, pracująca w Montrealu manikiurzystka (rozdział Annette), drugą zaś Katarzyna, wracająca z Ameryki po pięćdziesięciu latach emigracji do rodzinnej białoruskiej wsi (Hawieczka). Autorka poznaje i spisuje ich historie, które z jednej strony są niezwykłymi portretami szukających niezależności i miłości kobiet, z drugiej zaś ukazują całkowicie różne losy Polek na emigracji. Pozostałe rozdziały odnoszą się do dwóch wydarzeń z czasu pobytu na obczyźnie, które stanowią punkt wyjścia i wprowadzenie do dalszych wspomnień. Pojawiają się w nich m.in. kolejne postaci spotkane w trakcie kilkutygodniowej podróży statkiem, np. grupa hiszpańskiej inteligencji komunistycznej wydalona z Hiszpanii przez gen. Franco czy niezamężna matka i jej cudem ocalałe ze sztormu dziecko (rozdział Zagadka). Opisy operacji i pobytu w kanadyjskim szpitalu, czego doświadczyła na emigracji autorka, dotykają z kolei szerszych zagadnień, m.in. różnorodności etnicznej czy odmiennej obyczajowości (Operacja).

Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
53 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rekopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15564/II, mf 9924
Uwagi: 
Maszynopis z nielicznymi ręcznymi nadpisaniami w przestrzeni wersowej i na marginesach, z rzadka skreślenia. Dopiski sporządzone długopisem (niebieski tusz), ołówkiem i piórem (czarny atrament). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Polki na emigracji w Kanadzie, podróż statkiem, Montreal, układ Sikorski–Mackenzie–King i zatrudnienie polskich specjalistów w Kanadzie, życie na emigracji, charakterystyka Kanady, emancypacja, feminizm, sprawczość kobiet, niezależność kobiet, relacje małżeńskie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1947
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia