publikacje

Wróć do listy

Myśmy byli wśród Was!

Autorka opisuje kwestię dzieci osieroconych w czasie pobytu na zsyłce w ZSRR w czasie II wojny światowej. Powstały wówczas polskie placówki w okolicach, gdzie przebywały deportowane z Polski rodziny. Zbierano dzieci, których matki zmarły na tych ziemiach, a ojcowie często poszli szlakami Wojska Polskiego, nie zawsze docierając do kraju.

Po wojnie w 1946 r. w Kwidzynie zorganizowane były trzy Domy Dziecka, które gromadziły głównie dzieci z syberyjskich Domów Dziecka. Ale najpierw, po przyjeździe do kraju wszystkie dzieci trafiały do Domu Rozdzielczego w Gostyninie. Dzieci musiały szybko nadrobić zaległości szkolne, szczególnie z jęz. polskiego i matematyki.

Według relacji Anny Szafałowicz (z d. Jatkowska) duża grupa wychowanków z Domu Dziecka nr 2 w roku szkolnym 1946/1947 podjęła naukę w wieczorowej szkole podstawowej, która umożliwiała realizację klas V i VI w jednym roku, a następnie zdanie egzaminu z programu klasy VII, a tym samym uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, co otwierało możliwość dalszej nauki. Cała grupa podjęła następnie naukę w Liceum Pedagogicznym w Kwidzynie, którą ukończyła w 1951 r. Później absolwenci podjęli pracę jak nauczyciele na terenie województwa gdańskiego, w szczególności w Elblągu. Wiele osób ukończyło potem Studium Nauczycielskie i studia wyższe. Autorka podaje nazwiska tych osób.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. zszyte; ; 30 cm
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 133
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne