publikacje

Wróć do listy

Lata szkoły podstawowej – rok 1948-1956

Wspomnienia ze szkoły podstawowej.

Autorka opisuje swój pierwszy dzień w szkole (1948 r.). Siedziała w ławce z Bronią, dwa lata od niej młodszą koleżanką. Do szkoły chodziła codziennie pieszo 3 km. W domu była bieda, zimno. Najgorzej wspomina mycie w lodowatej wodzie. Inne dzieci też były biedne, niektóre przychodziły w połatanych ubraniach. W duże mrozy nie było lekcji, bo w klasie było za zimno.

Do trzeciej klasy po raz pierwszy poszła w nowej sukience. Wreszcie się nie wstydziła swojego wyglądu. Nawet zaczęła chodzić do kościoła. Autorka opisuje lekcje religii w szkole, przygotowania do I Komunii Św. i potem samą uroczystość. Pierwsze dwie klasy ukończyła ze średnimi wynikami. Później uczyła się bardzo dobrze. Zlecono jej nauczanie dwóch sąsiadów, 20-letnich chłopaków, którzy nie mogli chodzić na kursy wieczorowe. Uczyła ich pisać. Na Rzeszowszczyźnie przed wojną ubogie dzieci nie chodziły do szkoły, dlatego wielu wśród nich było analfabetami.

W pierwsze wakacje chodzili całą klasą na jagody. Za zarobione pieniądze Karolina kupiła sobie materiał na sukienkę, książki i przybory szkolne. Resztę dała matce. Ojciec ich opuścił, więc było im bardzo ciężko żyć tylko z pensji matki. Nie chciała utrzymywać kontaktów z ojcem, znienawidziła go.

Po ukończeniu IV klasy wyjeżdżają z matka i siostrą do Elbląga. Karolina zaczyna rok szkolny w nowej szkole w Raczkach Elbląskich. Wiosną 1952 r. przenoszą się do Karczewisk Górnych. Matka pracuje w tamtejszym PGR. Dostają jeden pokój w zamku, w którym mieszkają we trójkę. Siostra chodzi do II klasy, Karolina do V. Poznaje nowe koleżanki, zaprzyjaźnia się z Krystyną Zajkowską, z którą utrzymuje kontakt przez wiele lat. Ich matki również się zaprzyjaźniają. Autorka opisuje niektóre wydarzenia, jak wyprawę z Krystyna do Elbląga, wycieczkę z pracownikami PGR do Sopotu, pochód 1-Majowy w Elblągu.

Po roku muszą wracać do rodzinnej wsi, gdyż babcia jest chora. Karolina wraca do dawnej szkoły. Niewiele się zmieniło. Największym wydarzeniem staje się cud przy źródełku, niedaleko miejscowości Osia Góra. Dziewczynce pasącej krowy ukazała się Matka Boska z Dzieciątkiem. Do źródełka zaczynają napływać pielgrzymki, choć Kościół nie potwierdził tego cudu. Również milicja z czasem zaczyna rozpędzać pielgrzymów.

Momentem przełomowym jest śmierć Stalina w 1953 r.

Szkołę autorka kończy w 1955 r. egzaminami, ale nie wszystkim udaje się je zdać.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kędzierzyn-Koźle
Opis fizyczny: 
mps., 8 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1994
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/3404
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia