publikacje

Wróć do listy

Kryjówki, partyzantka

Relacja obejmuje wydarzenia z lat 1939-1945.

Autorka rozpoczyna od informacji, jak to w pierwszych dniach września 1939 roku, po wejściu do Radomyśla wojsk wermachtu, rozpoczynają się szykany i przemoc wobec żydowskich mieszkańców miasta. Opisuje ona po kolei upokorzenia jakich doznawali mieszkańcy.

W dalszej części pojawia się informacja, że rodzina radziła sobie coraz gorzej finansowo, „a na dobitek ja zaszłam w ciążę”. Zupełnie bez emocji opisuje samobójstwo brata, który po zabraniu mu maszyny cholewkarskiej, na której pracował, za wszelką cenę starał się uniknąć śmierci głodowej.

W dalszej części opisuje przebieg akcji likwidacyjnej w getcie w Radomyślu i to, jak tuż przed akcją udało jej się wraz z matką i siostrą wydostać na „stronę aryjską”. Aussenberg wspomina jak miała kłopoty ze znalezieniem miejsca na kryjówkę. Opisuje kilkutygodniową „tułaczkę” po lasach, spanie w zbożu i ciągły strach o życie własne i dziecka.

Po pewnym czasie, gdy skończyły się jej zapasy i zaczął doskwierać głód, podjęła decyzję o rozpoczęciu pracy w polu przy zbieraniu kartofli. Opisuje to, jako niesamowicie ciężką pracę.

Bardzo emocjonalnie opisuje sytuację zasadzki, w wyniku której, jej matka i dziecko trafiają do więzienia. Jej wspomnienia są przepełnione bólem, pełne rozpaczy. Twierdzi ona, że chciałaby również trafić do tegoż aresztu, by choć jeszcze raz zobaczyć swoją matkę i córkę.

Po kilku miesiącach ukrywania się i uciekania, autorka wraz z siostrą (ojciec został złapany w trakcie jednej z obław) straciły jakąkolwiek nadzieję, że uda im się przeżyć. W tym miejscu relacji pojawia się wiele informacji związanych z rezygnacją, poczuciem bezsensu.

W dalszej części pisze o pomocy udzielonej im w jednym schronie leśnym. Tam też, siostry Aussenberg decydują się przystąpić do partyzantki. Autorka opisuje grupę, jako partyzantkę żydowską. Pojawiają się opisy różnych akcji.

Relację kończy informacja o tym, jak podczas próby przekroczenia linii frontu, Autorka po nadepnięciu na minę traci nogę. Całej grupie udaje się jednak przedostać na stronę radziecką i doczekać wyzwolenia.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
15 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3215
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Relacja autoryzowana. Spisała Róża Bauminger.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Czerwiec 1, 1947
Główne tematy: 
denuncjacja, zagrożenie, strach,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja