publikacje

Wróć do listy

b.t. [In Response to your…]

Jest to list do Instytutu Gospodarstwa Społecznego, w którym autorka przedstawia swoje losy od momentu wyjazdu z Polski w marcu 1946 r. Miała wtedy 13 lat. Została wywieziona przez matkę do Niemiec, nie z powodów ekonomicznych czy politycznych. Matka chciała rozpocząć nowe życie ze swoim kochankiem, którego ich rodzina uratowała z getta i ukrywała przez całą okupację. Chcieli się pozbyć dziewczynki, oddając ją pod opiekę ojca, przebywającego od czasu wojny w Anglii (służył w RAF). Ucieczka z Polski odbyła się przy pomocy dr. Ireny Finkelsztajn, Żydówki uratowanej przez Polaków, i jej nowego męża, Rosjanina - Mischę. Autorka niezbyt pochlebnie pisze tej postaci.

Ojciec przyjechał po Danutę do Eschwege i przy pomocy brytyjskich żołnierzy wywiózł ją do Anglii. Nie wiedząc nic o romansie żony, kupił w Anglii dom, żeby sprowadzić tam rodzinę. Wrócili jednak sami, żona została z kochankiem. Początkowo dziewczynka zostawała w obozie sił powietrznych, potem została wysłana do szkoły w Southport. Gdy rozwiązano polskie siły powietrzne, ojciec służył jeszcze przez kilka lat w RAF.

W 1950 r. wyemigrowali do Stanów i osiedli w Nowym Jorku, początkowo u rodziny ciotki ze strony matki dziewczynki. Dana studiowała na St. John’s University, a potem na Columbia University. Ojciec rozpoczął poszukiwania matki. Znalazł ją w 1954 r. pod nazwiskiem Paula Hart, jako żonę Nathana [prawdziwą żonę Paulę i ich córkę Marię zostawił w warszawskim getcie, obie zginęły]. Przybyli do Bostonu w 1953 r. Mieli dwóch synów, którzy urodzili się w Niemczech (Romana i Freda).

Dana odwiedziła matkę w Bostonie, ale ta nie starała się odtworzyć prawdziwych matczynych relacji. Znajomi państwa Hartów nic nie wiedzieli o istnieniu Dany. Matka kazała jej mówić, że to jej młodsza siostra. Nathan zakazał synom kontaktów z ich siostrą.

W 1956 r ojciec wyprowadził się do Kalifornii (Los Angeles), gdzie dostał pracę w liniach lotniczych. Dana dołączyła do ojca rok później. W 1958 roku poślubiła studenta fizyki z Pakistanu Zahoor M. Alvi. Urodziło im się dwoje dzieci: Feroz i Rebekah. Rozwiedli się w 1972 r.

W 1958 r. ojciec poślubił bezdzietną wdowę, Janinę Srodę. Ich małżeństwo okazało się nieudane. Ojciec od 1983 r. zaczął cierpieć na demencję. W 1986 r. rozwiedli się, a kobieta, przy pomocy sprytnego prawnika, pozbawiła ojca majątku. Zmarł w 1987 r.

Dana w czasie swojego małżeństwa, aż do roku 1977 zajęła się hodowlą psów i stała się znana w środowisku kynologów. Odtworzyła rzadką rasę kuvasza węgierskiego. W 1978 r, zainwestowała w spółkę budowlaną, ale została oszukana przez wspólnika. W 1984 r. straciła wszystko łącznie z domem. Zatrudniła się wówczas w biurze detektywistycznym. W ostatnich latach utworzyła Polsko-Amerykański Komitet Stosunków Publicznych, którego celem jest zwalczanie antypolskiej propagandy rozpowszechnianej w Ameryce przez Żydów.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Santa Monica, Kalifornia / USA
Opis fizyczny: 
mps., 7s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1993
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
P 95
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki emigrantów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, luty 11, 1993
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list